Alertă meteo ANM. Ciclonul care a provocat haos în vestul Europei ajunge în acest weekend și în România. Meteorologii anunță ninsori și ger în următoarele zile. Vântul va accentua senzaţia de frig. Și în Capitală temperaturile coboară simțitor și va ninge.
Pentru această dimineață, Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, mai multe atenţionări nowcasting Cod galben de intensificări de vânt pentru zone din șapte judeţe.
În judeţele Caraş-Severin şi Hunedoara, la peste 1.800 de metri, se vor semnala intensificări ale vântului care vor depăşi la rafală 90 – 100 km/h. Vânt puternic și în judeţele Braşov, Sibiu, Arad, Bihor și Timiș.
Începând de vineri, vremea se răcește, în special în jumătatea de nord a țării, acolo unde temperaturile maxime nu vor mai depăși 4…5 grade Celsius, în nord-vest, în centru, în partea de nord-est a țării, în timp ce în sud și în sud est vor mai fi posibile valori de 15 grade. Aria precipitațiilor se va extinde, iar acestea se vor transforma treptat în lapoviță și ninsoare. Și sâmbătă se va menține tendința de răcire a vremii.
De duminică însă, răcirea va fi semnificativă, inclusiv în zona de sud și sud-est a țării, deoarece maximele la scara întregii țări vor fi între 4 și 5 grade. Iată o scădere, la nivelul maximelor, cu mai mult de 10…11 grade, în timp ce și minimele vor coborî semnificativ, mai ales în depresiuni, sub -10 grade -15, chiar și pe litoral minime negative. Duminică precipitaţiile vor fi predominant sub formă de ninsoare
La București, temperaturile vor ajunge chiar și la -8 grade Celsius, posibil mai coborâte în zona preorășenească, iar vântul, chiar şi moderat, va accentua senzaţia de frig, anunță meteorologii. În noaptea de vineri spre sâmbătă să consemnăm, la începutul nopţii, precipitaţii sub formă de ploaie, după care, spre sfârşitul intervalului, lapoviţe şi ninsori, iar duminică, predominant ninsori.