Tot mai mulți studenți se confruntă cu probleme de sănătate. În creștere sunt problemele de sănătate mintală și cele generate de condițiile de locuire, potrivit unui sondaj efectuat la nivel național.
Problemele de sănătate mintală sunt în creștere printre studenți. Cercetarea arată că 78,4% suferă de stres și anxietate, în creștere cu peste 6% față de anul 2022. Îngrijorător este faptul că aproximativ 10% au avut gânduri suicidale.
37,3% dintre respondenții studenți au declarat că au probleme din cauza aglomerării din locuințe, în timp ce 32,3% au declarat că suferă din cauza imposibilității de a modifica sau adapta locuința după bunul plac. Un procent de aproape 33% au precizat că sunt afectați din cauza facturilor și a cheltuielilor cu întreținerea, în timp ce aproximativ 30% au declarat că prețul prea mare al chiriei le afectează sănătatea.
Au avut de sfuerit din cauza creșterii prețurilor la energie 48,9% dintre subiecți, 31% au indicat abuzul verbal, iar 18,5% au declarat că starea de sănătate le-a fost afectată de războiul de Ucraina. Doar 10,5% suferă din cauza bullyiungului online.

În termeni comparativi sănătatea mintală a studenților s-a deteriorat față de anul 2022. Deși perioadă pandemică a trecut, 78,4% dintre studenți au declarat că stresul și anxietatea a crescut în utlimele 12 luni, față de 72%, procent raportat în 2022. Doar 16,3% dintre participanții la studiu au menționat că sănătatea lor mintală nu a avut de suferit.
Alte cauze invocate ca factor de înrăutățire a sănătății sunt hărțuirea sexuală 6,9% și violența fizică 4,1%.
Acestea sunt doar câteva dintre concluziile studiului ”Starea locuirii studenților”. Un amplu sondaj online realizat între 1 martie 2023 – 15 septembrie 2023, cu participarea a 1.670 respondenți, studenți care își desfășoară studiile în universități din 22 de orașe din România.

Studiul a fost realizat în colaborare cu Centrul pentru Studiul Democrației, think-tank înființat în anul 2006 în cadrul Departamentului de Științe Politice, Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării, Universitatea „Babeș-Bolyai”. ”Starea locuirii studenților” este cel de-al doilea proiect de cercetare al Stării Națiunii Studențești, după primul, realizat în 2022, potrivit stareastudentilor.ro.