Beneficiile povestirii cu cei dragi pot fi numeroase. Totuși, foarte important de știu este că ajută la îmbunătățirea sănătății mintale.
În decursul anilor, a apărut termenul de storytelling. Este considerată o formă de terapie, terapie narativă care poate avea efecte pozitive asupra echilibrului emoțional. Nu trebuie evitat acest lucru.
Suntem cu adevărat povestitori atunci când împărtășim celor dragi experiențe prin care am trecut de-a lungul timpului.
Îmbunătățește memoria și crește considerabil empatia
Când ne conectăm cu personajele dintr-o poveste, creierul nostru eliberează oxitocină. Oxitocina este asociată cu empatia, un element de bază care ne ajută să ne conectăm și să aprofundăm relațiile interpersonale, potrivit Libertatea.
Mai mult decât atât, oamenii își amintesc informațiile de până la 20 de ori atunci când sunt incluse în narațiuni. Astfel, îmbunătățirea memoriei are de câștigat.
Emoțiile pozitive cresc
Modul în care ne spunem poveștile ne controlează starea de spirit, dar și imaginea de sine. Poveștile ne pot înălța și ne pot schimba starea de spirit foarte mult.
Ne ajută foarte mult să interacționăm cu ceilalți
Nu numai vorbitorii folosesc diverse întâmplări pentru a-și captiva publicul. Chiar și știința o face, iar cei care vor căuta să se conecteze mai bine cu publicul larg folosesc deseori povestirea. Comunicare este cheia succesului, astfel încât are la bază apropierea de cei din jurul nostru. Nimic nu este mai important decât acest aspect pe care îl regăsim la fiecare dintre noi.
Ne sprijină să construim din succes și din eșec
Schimbarea narațiunii ca un răspuns atât la succes, cât și la eșec foarte avea efecte pozitive, mai mult decât ne-am fi gândit. Poveștile de bine le pot aminti oamenilor cât de eficienți au fost în atingerea obiectivelor, dar și a scopurilor pe care le-au avut.
Chiar și celelalte despre eșec pot fi puternice. Le pot permite oamenilor să-și aprecieze încercările.