Potrivit legislației în vigoare, tot ce înseamnă tichete de masă au perioadă de valabilitate, iar dacă nu sunt utilizate în termenul înscris, emitentul poate retragele sumele de pe card, iar beneficiarul le pierde automat.
Toate bonurile de masă sunt emise aum pe suport electronic, iar cardul respectiv are o dată fixă în care suma poate fi cheltuită. Pentru a nu pierde banii, beneficiarii trebuie să le folosească în perioada de valabilitate înscrisă pe card.
Legea 165/2018 stabilește că bonurile de masă se emit exclusiv pe suport electronic. Prin urmare, legea prevede că tichetele de masă sunt valabile doar dacă au înscris pe suportul electronic sau sunt stocate într-o altă modalitatea următoarele mențiuni:

De asemenea cei care beneficiază de tichete de masă le pot folosi numai pe teritoriul României, și doar pentru achizționarea bunurilor și serviciilor pentru care au fost destinate.
Sunt valabile doar în anul calendaristic în care au fost emise, mai puține cele emise între 1 noiembrie-31 decembrie, care pot fi folosite până la 31 decembrie anul următor. În caz contrar suma este anulată automat.

De asemenea, beneficiarii trebuie să aibă în vedere și teremenul de valabilitate a cardului. La fel, odată ce data respectivă a fost depășită, bonurile de masă devin inutilizabile. În linii mari, companiile emitente de carduri trimit emailuri spre finalul anului prin care reamintesc utilizatorilor regulilor descrise mai sus.
De la 1 august 2023, bonurile de masă au o valoare maximă de 35 de lei, iar de la 1 ianuarie 2024, valoarea unui tichet de masă nu poate fi mai mare de 40 de lei, notează publicațaia Capital.