Multă lumea se întreabă când nu este bine să faci nunta, de fapt. Deși este un aspect foarte important în viața fiecărei persoane, există și câteva reguli stricte. Neapărat acestea trebuie respectate.
Înainte de a vă planifica nunta, ar fi bine să țineți cont de anumite sfaturi și rânduieli. Chiar dacă noi ne-am dori foarte mult o anumită dată, însemnând, poate, ceva, există posibilitatea de a nu se putea. Nunta reprezintă unul dintre cele mai importante și speciale momente din viața noastră. Ne dorim ca totul să fie ca la carte și nimic să nu lipsească, să ne simțim bine alături de cei dragi, în urma unor ritualuri care trebuie să aibă loc.
Foarte multe vorbe și superstiții din popor spun că nu este bine să faci nunta în luna mai sau poate chiar în lunile de vară. Se preconizează că ele nu ar fi atât de trainice pe cât am crede. În ultimul timp, însă, se practică așa ceva, datorită vremii ideale și calde. În schimb, s-ar spune că toamna este cel mai bine, întrucât atunci avem parte de roade multe.
Mare atenție! Noi vorbim acum doar de cununii religioase. Dacă doriți să vă căsătoriți la starea civilă, atunci o puteți face oricând doriți, nu se țin cont de anumite reguli. La nuntă, pentru a-ți aduce mai mult noroc trebuie să porți ceva nou, ceva vechi, ceva împrumutat și ceva albastru.
Dacă vă întrebați de ce, răspunsul este simplu. Ceva vechi reprezintă trecutul miresei, legăturile sale cu familia, ideal ar fi ca mama să îi dea ceva. Ceva nou simbolizează un nou început de drum. Ceva de împrumut- împrumută ceva puțin din norocul altei persoane. Iar albastru este culoarea tradițională a rochiilor de mireasă din trecut.
Domnișoarele de onoare să fie îmbrăcate la fel pentru a alunga spiritele rele. Tradiția aceasta a fost împrumutată de la străini, iar acum se practică și la noi, bineînțeles. În urmă cu mulți ani, la noi se practica doar cu o domnișoară de onoare și cu un cavaler.
Cei care sunt salariați pot primi câteva zile libere: