Echipa Observator Antena 1 lansează o provocarea tuturor românilor, pe care îi invită să semneze petiția „Cursuri de Prim Ajutor în școli”. Jurnaliștii explică extrem de clar care este importanță unor astfel de cursuri în instituțiile de învățământ.
O situație de urgenţă este acea stare de alterare gravă a sănătăţii organismului apărută în urma acţiunii unui factor brutal sau orice afecţiune care ameninţă viaţa unei persoane. De aceea, autoritățile recomandă tuturor persoanelor să deprindă minime cunoștințe despre modul în care se poate interveni până la sosirea ambulanței pentru a salva viața unui om. Astfel de intervenții prompte chiar și a unor oameni lipsiți de pregătire medicală sunt de mare ajutor atât persoanelor aflate în pericol, cât și personalului medical care este chemat pentru a o salva.
În plus, demersul lor continuă și în desfășurătorul buletinului de știri, acolo unde, „Lecţiile” de prim ajutor în şcoli vor fi difuzate la Observator în fiecare joi, după ora 12.30. Este un demers cu atât mai important cu cât fiecare dintre noi se poate găsi, la un moment dat, în ipostaza de salvator de ocazie. De asemenea, poţi susţine demersul Observator de a introduce în şcoli cursurile de prim ajutor semnând petiţia, AICI.
Cursuri de Prim Ajutor în școli. Semnează petiția!
Conform unor informații obținute de jurnaliștii Antena 1, se pare că mai bine de 80% dintre români nu știu să acorde primul ajutor.
Primul ajutor constă în totalitatea măsurilor care se aplică imediat în cazul unei urgențe medicale până la sosirea serviciului de urgență sau până la intervenția unui medic. În funcție de situația în care se află pacientul, există protocol diferit de prim ajutor.