SPORT

Doliu în lumea boxului. Un pugilist român, fost vicecampion mondial, a decedat la doar 47 de ani

Doliu în lumea boxului. Un pugilist român fost vicecampion mondial a decedat la doar 47 de ani
sursa foto: capital.ro

Doliu în lumea boxului. Fostul pugilist Marian Velicu, medaliat la Campionatele Mondiale şi Europene, a încetat din viaţă la vârsta de 47 de ani, din cauza unei boli necruţătoare. Anunțul a fost făcut, miercuri, de Federaţia Română de Box.

Doliu în lumea boxului

”În urma unei boli necruțătoare, s-a stins din viață fostul boxer Marian Velicu, vicecampion mondial și medaliat cu bronz la Campionatele Europene, la categoria 48 kg. De asemeni, Marian Velicu a participat la Jocurile Olimpice de la Sydney, din 2000. Dumnezeu să îl odihnească în pace!”, este anunțul postat pe pagina de Facebook a Federației Române de Box.

Marian Velicu s-a născut pe 4 iulie 1977 în localitatea Comana, județul Giurgiu.

El a fost vicecampion mondial la cat. 48 kg în 2001, la Belfast, după ce în 2000 cucerise bronzul la Europenele de la Tampere.

sursa foto: Facebook

Velicu a participat şi la Jocurile Olimpice de la Sydney, din 2000, fiind învins în turul secund de cubanezul Maikro Romero, care ulterior a cucerit bronzul.

 

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele