După ce a revenit în țară pentru discuții cu liderii partidelor politice pro-occidentale, Nicușor Dan se întoarce astăzi în Polonia. Președintele participă la o reuniune alături de mai mulți lideri europeni, cu subiect principal întărirea securității europene.
Preşedintele Nicuşor Dan va participa sâmbătă, la Jurata, Republica Polonă, la o reuniune găzduită de Preşedintele Republicii Polone, Karol Nawrocki, alături de Preşedintele Republicii Estonia, Alar Karis, Preşedintele Republicii Letonia, Edgars Rinkēvičs, şi Preşedintele Republicii Lituania, Gitanas Nausėda. Discuţiile vor viza întărirea securităţii europene în faţa ameninţărilor multiple generate de războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei.
Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, reuniunea va fi dedicată analizei unor teme de importanţă majoră pentru regiunea noastră, precum întărirea securităţii europene în faţa ameninţărilor multiple generate de războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei, de instabilitatea din Orientul Mijlociu şi de transformările geopolitice actuale.
„În cadrul întâlnirii, vor fi dezbătute, de asemenea, aspecte legate de viitorul Uniunii Europene, care trebuie să îşi adapteze eficient politicile pentru a ţine pasul cu provocările şi evoluţiile globale, susţinând astfel competitivitatea, dezvoltarea şi securitatea statelor sale membre„, se arată în comunicatul oficial.
Cu prilejul reuniunii, Preşedintele Nicuşor Dan va sublinia necesitatea asigurării unităţii Uniunii Europene în faţa provocărilor cu care se confruntă continentul nostru şi va reafirma angajamentul ferm al României faţă de unitatea aliaţilor şi partenerilor în NATO şi UE, ca fundament al securităţii şi prosperităţii comune.
„Preşedintele României va accentua necesitatea consolidării descurajării şi apărării pe Flancul Estic al NATO, atât din punct de vedere militar, cât şi al combaterii ameninţărilor hibride şi cibernetice, precum şi prin îmbunătăţirea infrastructurii cu uz dual şi a securităţii energetice”. mai arată Administraţia Prezidenţială.
Chiar dacă a venit înapoi din Polonia tocmai pentru discuțiile cu liderii partidelor pro-occidentale, Nicușor Dan n-a avut prea mare succes vineri.
Într-o postare pe X, Nicușor Dan a dat vina pe PNL că și-a schimbat poziția prin care susținerea un guvern minoritar cu un premier PSD.
”Am revenit la impasul politic pe care marți credeam că l-am depășit. Având în vedere pozițiile partidelor exprimate în cadrul consultărilor, exista o singură formulă care părea să poată obține sprijinul unei majorități parlamentare: un guvern minoritar al PSD.
Marți, PNL s-a angajat să voteze în favoarea unui guvern minoritar al PSD, cu anumite condiții privind programul de guvernare.
De marți până astăzi, PNL și-a schimbat poziția.
Este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele formarea unei majorități pentru orice formulă de guvern pe care o consideră adecvată.
Continuu să le îndemn să reia dialogul. România are nevoie de un guvern cu puteri depline.”, scrie președintele.
Partidele politice din România implicate în discuții pentru viitorul Guvern, PSD, PNL, USR și UDMR i-au prezentat, vineri, preşedintelui Nicuşor Dan soluţia la criza politică.