Noi taxe în Pachetul 2 care va fi asumat de Guvern. În afară de așa numita reformă în administrație și reducerea cheltuielilor de la stat, în pachet și măsuri care afectează direct oamenii de rând. Astfel, impozitul pe locuință crește semnificativ și se introduce o nouă taxă pentru coletele care vine din afara Uniunii Europene.
Într-o Românie tot mai sărăcită, Guvernul Bolojan lovește în toată lumea. Este vorba, în primul rând despre creșterea impozitului pe locuințe la 70% și se se introduce o nouă taxă pentru coletele care vine din afara Uniunii Europene.
Astfel, apare și taxa pe colete. Practic, tot ce vine din afara Uniunii Europene va fi taxat cu 25 lei. Vorbim despre colete cu o valoare sub 150 euro, exact acelea care de cele mai multe ori vin din China. Chiar ministrul Finanțelor spunea că zilnic peste 200.000 de colete intră în România.
Coaliția a lăsat-o mai moale cu privire la interzicerea cumulului pensie – salariu, măsură care foarte probabil nu va mai face parte din al doilea pachet de măsuri fiscale Inițial, săptămâna trecută, ministerul Muncii lansase în dezbatere publică un proiect de ordonanță de urgență care interzicea cumulul pensiei cu salariul în sectorul public.
Astfel, dacă un funcționar rămânea în activitate după pensionare, plata pensiei se suspenda pe perioada respectivă. Practic, bugetarul urma să încaseze doar salariul, nu și pensia.
Si pensiile magistraților reprezintă un punct controversat, pe cale de a fi trecut la renunțări. Trebuie amintit că justiția a intrat în grevă, deși legea nu ii permite.
Și capitalului social pentru firmele nou înființate, crește. Se cer mai mulți bani.
Nu în ultimul rând, medicii de familie, dar și cei din spitale, vor fi plătiți în funcție de numărul de pacienți, de numărul de consultatii, nu de cifra pe care o au înscrisă în sistem.
Cel mai probabil Guvernul Bolojan își va asuma, vineri. răspunderea în Parlament pe al doilea pachet de măsuri fiscale rămase. Urmează trei zile în care opoziția poate depune moțiune de cenzură. În cazul în care moțiunea pică, măsurile sunt considerate adoptate de Parlament.