NEWS

Pensie de 24.000 de lei pe lună. Cine sunt norocoșii care primesc acești bani

Pensie de 24.000 de lei pe lună. Cine sunt norocoșii care primesc acești bani
Sursă foto: colaj Mediaflux

Datele Casei Naționale de Pensii Publice pentru luna aprilie arată o pensie medie de 24.000 de lei pe lună pentru magistrați, în timp ce pensia medie pentru ceilalți pensionari este de 2.248 lei. În România sunt înregistrați 4,7 milioane de pensionari pentru care se plătesc peste 10 miliarde de lei lunar.

Pensie de 24.000 de lei pe lună

Magistrații din România au primit o pensie medie care a fost de 10 ori mai mare decât cea primită de românii de rând. Mai exact, pensia medie a magistraților luna trecută, în luna aprilie, s-a ridicat la 24.000 lei. Din această sumă, statul practic a contribuit cu 21.000 lei, conform Antena3.

Dacă ar fi fost să primească magistrații doar cât au cotizat, ar fi primit o pensie de aproximativ 4.000 lei.

Cât plătește statul pentru pensii

Conform datelor centralizate de Casa Naţională de Pensii Publice (CNPP) în luna aprilie au fost înregistraţi 4,74 milioane de pensionari, în România. Valoarea totala a drepturilor de pensie cuvenite s-a ridicat la aproape 10,676 miliarde lei.

Pensia medie s-a ridicat la 2.248 lei.

Modificare la sistemul de pensii

În luna septembrie se face o recalculare a pensiilor şi atunci toate cele peste 4 milioane de pensii vor fi recalculate. Astfel, statul speră că vor fi eliminate inechitățile din sistem.

De asemenea, România s-a angajat să reducă cât mai mult posibilitatea de pensionare anticipată. Cifrele arată că în România sunt aproximativ 4.000 de pensionari care au ieșit înainte de vârsta de pensionare. Iar dacă ne uităm la pensiile anticipate parțial, aici putem să vedem că numărul ajunge la aproximativ 90.000 de pensionari.

Elena Șerban nu s-ar vedea făcând altceva decât presă. După ce a studiat Mass Media și Publicitate la SNSPA, a mers direct către televiziune în 2003. A fost, pe rând, reporter, redactor, productor ... vezi toate articolele