Propunere cu impact major asupra proprietarilor de mașini. Comisia UE vrea ca reparațiile la vehiculele mai vechi de 15 ani să fie interzise.
UE ia în considerare interzicerea reparațiilor la mașinile mai vechi de 15 ani. Acest lucru este justificat de lupta împotriva schimbărilor climatice. Comisia susține că mașinile mai vechi produc mai multe emisii decât modelele mai noi.
Măsura vizează eliminarea treptată a mașinilor cu motoare cu ardere internă. Contextul este inițiativa UE „Fit for 55”, care prevede o reducere cu 55% a emisiilor din sectorul Transporturilor, până în anul 2030.
Dar ce înseamnă asta de fapt pentru proprietarii de mașini? Oricine conduce o mașină care are mai mult de 15 ani – adică construită înainte de anul 2009 – trebuie să se aștepte ca aceasta să nu mai poată fi reparată, dacă se defectează.
În schimb, trebuie să cumpere o mașină nouă, conform Exxpres. Planurile Comisiei UE au fost criticate masiv. Industria auto de exemplu se teme că milioane de locuri de muncă vor fi pierdute.
Fanii mașinilor clasice avertizează și ei asupra consecințelor negative ale acestei măsuri. Vehiculele cu motoare cu ardere internă ar fi probabil astfel reduse la piese de muzeu.
Încă nu este clar dacă planurile Comisiei vor fi efectiv puse în aplicare. Acestea trebuie mai întâi aprobate de Parlamentul European și de Consiliul Uniunii Europene.