Toate aceste reguli pentru a te spăla pe mâini corect ar trebui să le cunoască fiecare dintre noi. De asemenea, să le și punem în aplicare de fiecare dată.
Spălatul pe mâini este foarte esențial când vine vorba despre igiena noastră. Astfel, acest lucru ne ajută să evităm îmbolnăvirea și transmiterea microbilor. Foarte multe afecțiuni sunt transmise prin atingere. Așadar, spălatul pe mâini trebuie să fie un prim obicei încă de când suntem copii. Deși pare ceva banal, este mai mult decât important.
Spală-te cu apă
Pentru început trebuie să te speli cu apă, nu imediat cu săpun. Umezește foarte bine mâinile, fie că este cu apă rece, fie că este cu apă caldă. Spală-te bine timp de 10 secunde.
Săpunește-te
Săpunul este foarte important în acest proces. Spală mâinile foarte bine între degete, la unghii, pe palme. Acolo se ascund cei mai mulți microbi. Freacă mâinile foarte bine timp de 20 de secunde, cu mișcări circulare.
Clătește cu apă
Clătește foarte bine cu apă până în momentul în care nu mai ai deloc săpun pe mâini. Ulterior, ultimul pas este să ștergi cu un prosop foarte bine. Germenii pot fi ușor de transmis prin intermediul mâinilor ude.
Nu uita că orice tip de săpun este foarte bun, chiar dacă vorbim cel lichid sau cel solid. Mare atenție însă! Există probabilitatea ca să nu îți priască vreunul. Poate să îți usuce tare mâinile, să îți apară roșeață etc. Dacă vezi așa ceva, atunci ar fi indicat să îl schimbi până când vei găsi unul potrivit pielii tale.
Deși trebuie să o faci foarte des, există momente când este obligatoriu. Vorbim mai exact despre:
Cum te speli când nu ai apă și săpun
Cu siguranță sunt momente în care nu avem la îndemâna apă și săpun. Bineînțeles, asta nu înseamnă că vom sta așa. Ei bine, trebuie să avem mereu la noi dezinfectante de mâini pe bază de alcool. Se aplică pe mâini, iar apoi se freacă foarte bine. Poți să ai și șervețele umede pe bază de alcool.