NEWS

Restaurantele și barurile, obligate să ofere acest produs gratuit clienților! Legea merge spre promulgare

Restaurantele și barurile obligate să ofere acest produs gratuit clienților Legea merge spre promulgare
www.cnd.knd.ro

Restaurantele și barurile, obligate să ofere acest produs gratuit clienților. De acum, prin lege, unitățile de alimentație publică vor trebuie să ofere apă potabilă clienților, la cererea acestora. În multe ţări, restaurantele și barurile oferă apă filtrată la carafă sau sticlă, fără să fie obligate de stat. La noi, riscai să fii luat la rost dacă îndrăzneai cumva să ceri un pahar de apă. Doar contra-cost!

Cea mai buna băutură este apa de izvor

Deputaţii şi-au dat votul pe această lege luni, 19 martie.

În plus și companiile de catering vor fi nevoite să le pună la dispoziție apă, celor care vin să îsi ridice comenzile, din locul în care este preparată mâncarea.

Până acum, în restaurantele și barurile din România, clienții care doreau apă trebuie să o comande, contra-cost, la prețuri între 7 și 30 de lei în funcție de locație.

Pentru patronii de restaurante, baruri, terase sau cantine măsura ar putea aduce pierderi considerabile, având în vedere că dat fiind prețul sticlei de apă îmbuteliată, mulți dintre clienți vor prefera soluția alternativă.

Cea mai mare problemă rămâne însă că, în multe localități, mai ales la sate, apa nu este bună de băut. Patronii localurilor vor fi astfel obligați să instaleze în unitățile lor instalații de purificare a apei, care nu sunt tocmai ieftine.

Restaurantele și barurile, obligate să ofere acest produs gratuit clienților

Prin prezenta lege se doreşte reducerea consumului de apă îmbuteliată, care ar fi una din sursele principale pentru deşeurile din plastic. Totodată, se urmăreşte şi diminuarea consumului de băuturi carbogazoase, care conţin zahăr.

Această propunere a fost făcută încă din anul 2018. La momentul respectiv, proiectul prevedea ca restaurantele să poată oferi clienţilor, la cerere, gratuit, apă de la robinet. Proiectul de lege făcea parte dintr-un pachet de inițiative legislative care își propuneau îmbunătățirea calității apei de băut în România, dar și a accesului la apă potabilă al tuturor cetățenilor.

Legea urmează a fi promulgată de preşedintele României și publicată în Monitorul Oficial.

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele