LIFESTYLE

Viața scurtă și tumuloasă a lui Rudolph Valentino, prima legendă a Hollywood-ului. Au fost femei care s-au sinucis la moartea lui

Viața scurtă și tumuloasă a lui Rudolph Valentino prima legendă a Hollywood-ului. Au fost femei care s-au sinucis la moartea lui

Rudolph Valentino, prima legendă a Hollywoodului. Așa este considerat actorul care, în scurta carieră derulată în cetatea filmului, a devenit un sex simbol al epocii. Moartea sa timpurile a provocat o adevărată isterie în rândul admiratoarelor, care au organizat proteste, au jelit public, iar unele chiar s-au sinucis. 80.000 de oameni au participat la funeralii.

Îl chema Rodolfo Alfonso Raffaello Pierre Filibert Guglielmi di Valentina d’Antonguella, dar italianul a ajuns celebru sub numele de scenă Rudolph Valentino.

Rudoplh s-a născut 1895 în Castellaneta în Italia, însă nu a petrecut prea mult timp în țara  natală. A încercat o carieră militară, însă a fost respins. A plecat la Paris, însă nici acolo norocul nu i-a surâs. Ajunsese să cerșească pe străzi înainte să ia calea Americii.

Drumul spre celebritate al lui Rudolph Valentino, prima legendă a Hollywoodului a început la spălat vase 

A ajuns mai întâi la New York și a avut mai multe joburi, de la grădinar la spălător de vase. Până a devenit dansator într-un club de noapte și la un moment dat, a plecat cu trupa într-un turneu național.

În 1917, însă, tânărul și-a propus un nou obiectiv: cucerirea  Hollywood-ului. La început, Valentino era distribuit numai în roluri mici și deseori ca personaj negativ. În 1919, tânărul italian s-a căsătorit cu actrița Jean Acker, dar se spune că nu și-au  “consumat”căsătoria: Acker l-ar fi încuiat pe Valentino în afara camerei lor de hotel în noaptea nunții, din cauză că ar fi aflat de infidelitățile acestuia.

Valentino a dat, în sfârșit, lovitura la Hollywood in 1921 cu filmul The Four Horsemen of the Apocalypse pentru că a cucerit audiența feminină cu scena sa de tango de la începutul filmului.

Producția a fost un mega succes de box office și l-a transformat pe chipeșul italian într-un star de cinema. The Four Horsemen of the Apocalypse este în topul filmelor mute cu cele mai mai încasări.

Adorat de femei, criticat de bărbați pentru sexualitatea ”ambiguuă”

Faima actorului a crescut rapid. Au fost femei au leșinat efectiv când l-au văzut în următorul lui film, The Sheik, în 1921.

Au urmat “Blood and Sand” și “The Eagle”, la fel de bine primite de fane. Fimele acestea se remarcau prin costumele extravagante și machiajul în exces, toate scoțând în evidență look-ul exotic al lui Valentino și adesea sexualitatea sa ambiguă.

Criticii săi, în special bărbați, îi puneau în discuție masculinitatea, spunând despre el ca este responsabil pentru “degenerarea Americii în efeminare”.

Declin din motive de …căsătorie

În 1922, Valentino s-a căsătorit cu Natasha Rambova, designer de platou, deși nu finalizase divorțul de prima soție. Căsătoria a fost inițial anulată, dar consfințită un an mai târziu. relația cu Natasha nu a fost benefică pentru cariera actorului. Femeia era extrem de geloasă, erau scandaluri dese și scene dramatice în public. Producătorii de la Hollywood au mers până la a-i interzice prezența pe platourile de filmare unde lucra soțul său. Au divorțat, în cele din urmă, în 1925.

Un an mai târziu, în 1926, Rudoplh Valentino a jucat în cel mai celebru film al său, The Son of The Sheik. Ultimul său rol l-a transformat într-un adevăat star, prima adevărată legendă a Hollywood-ului.

2000 de telefoane pe zi

În timpul turneului de promovare a filmului The Son of The Sheik, Valentino s-a îmbolnăvit. A  ajuns la un spital din New York, unde a fost operat pe 15 august 1926 de apendicită acută și ulcer.

La câteva zile după operație, actorul a făcut peritonită, iar starea sa s-a agravat.

În timpul internării, spitalul primea circa 2000 de telefoane pe zi de la fanele îngrijorate ale acestuia, care întrebau personalul de starea lui de sănătate.

La numai o săptămână de la internare, Valentino a murit, lăsând mii de fane îndurerate și în pragul disperării. S-a creat o adevărată isterie în rândul admiratoarelor sale înfocate. Se spune că unele s-au sinucis la aflarea veștii că idolul lor nu mai e în viață. Circa 80.000 de fani au participat la înmormântarea sa.

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele