WORLD

Se agravează situația în Grecia. Români prinși în furtună, MAE avertizează că efectele ciclonului Daniel se intensifică

Se agravează situația în Grecia. Români prinși în furtună MAE avertizează că efectele ciclonului Daniel se intensifică
Foto: News.sky

Se agravează situația în Grecia și veștile sunt îngrijorătoare.Un grup de turiști români a rămas blocat pe un feribot pe ruta Skiathos – Volos din cauza fenomenelor meteorologice extreme cu care se confruntă Grecia în ultimele zile.

MAE, prin Consulatul General al României la Salonic, este în permanentă legătură cu autoritățile elene pentru monitorizarea situației în care se află românii.

De asemenea Ministerul a transmis un avertisment privind

Se agravează situația în Grecia. Un grup de români nu poate fi debarcat de pe un feribot

„Ministerul Afacerilor Externe precizează că, în urma evenimentelor meteorologice extreme ce afectează Republica Elenă, Consulatul General al României la Salonic a fost notificat pe telefonul de urgență cu privire la situația unui grup de cetățeni români blocați pe un feribot pe ruta Skiathos – Volos.

În acest context, reprezentanții oficiului consular au efectuat demersuri pe lângă autoritățile locale pentru informații suplimentare cu privire la situația persoanelor afectate.

Potrivit datelor obținute de către oficiul consular român de la autoritățile locale, din cauza fenomenelor meteorologice care afectează insula Volos, autoritățile elene implicate în gestionarea acestei situații au decis amânarea debarcării persoanelor aflate pe feribot până la îmbunătățirea condițiilor meteorologice în zona de debarcare”, a transmis MAE.

De asemenea, MAE informează că Ambasada României la Atena este în contact cu mai mulți cetățeni români blocați în hoteluri de pe teritoriul Greciei din cauza inundațiilor ce afectează zonele în care se află.

Avertizare de călătorie pentru Grecia: e cod roșu de ploi

În plus, Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a emis o atenţionare de călătorie pentru Grecia, unde este în vigoare un Cod roşu de ploi abundente, intensificări ale vântului, descărcări electrice, după intensificarea efectelor ciclonului Daniel.

Serviciul local de Meteorologie (EMY), pe fondul intensificării efectelor ciclonului „Daniel”, a emis un nou cod roşu de vreme nefavorabilă, care va afecta majoritatea regiunilor, până joi.

Aversele însemnate cantitativ, însoţite de descărcări electrice, intensificări ale vântului, inundaţii, scăderi bruşte de temperatură – de 6 până la 8 grade Celsius, se vor manifesta pe întreg teritoriul ţării, astfel:

Miercuri, ploi abundente şi furtuni se vor înregistra în regiunile Epir, Tesalia, Sterea centrală şi de est (în principal prefecturile Evrytania, Fthiotida şi Viothia), Macedonia centrală (prefecturile Pieria, Imathia şi Halkidiki) şi Attica (în principal zona de sud şi de coastă), estul şi sudul peninsulei Peloponez, insula Evia, insula Creta, insulele Sporade şi insulele Ciclade.

Joi sunt prognozate ploi abundente şi furtuni în regiunile Tesalia, Sterea centrală şi de est (în principal prefecturile Fthiotida şi Viothia), insula Evia şi insulele Sporade.

 

 

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele