Sunt vești proaste pentru 3,5 milioane de români! Iarna bate la ușă, iar comercianți de lemne amenință cu scumpiri majore pentru metrul cub. Iată cât costă acestea în principalele zone din țară.
Lemnele de foc sunt complet indispensabile pentru românii care se încălzesc cu ajutorul sobelor. Prețul lor ajunge însă la un nou prag record iar oamenii ar putea să facă față cu greu cheltuielilor. Meteorologii au anunțat că iarna va fi una geroasă, iar costurile la încălzire vor fi mai mari.
Dacă facturile la gaze le-au dat bătăi de cap românilor în ultimii ani, în dezavantaj vor fi, de acum, și cei cu sobe. Statisticile arată că în România 3,5 milioane de locuințe se încălzesc cu lemne.
Un metru cub de lemn costă în octombrie între 350 și 400 de lei în Bistrița, Maramureș și Harghita. Oamenii ar putea ajunge să plătească în jur de 4.000 de lei pentru a avea căldură în locuințe toată iarna.
Prețurile cresc în funcție de zone. De exemplu, în regiunile fără prea multe păduri, sumele date pentru un metru cub sunt mai mari. Unele dintre cele mai scumpe zone sunt Teleorman, Ilfov și Giurgiu. Un metru cub de lemne variază între 500 și 700 de lei, motiv pentru care oamenii ar putea ajunge să plătească în jur de 5.000 de lei pentru căldură.
În zona de nord a României, metrul cub de lemne costă aproximativ 400 de lei. Oamenii care vor să cumpere de la stat plătesc mai puțin în cazul în care merg să ridice lemnele de la Ocolul Silvic.
Veștile nu sunt bune nici pentru românii care au centrală pe caze. Potrivit unor calcule realizate de Asociația Energia Inteligentă, încălzirea unui apartament cu două camere ar putea ajunge la 900 de lei lunar. Se anunță o iarnă destul de grea, iar prețurile cresc din ce în ce mai mult anual. Când vine vorba de sistemul centralizat, suma ar putea ajunge la 550 de lei.