Se dau amenzi de sute de lei elevilor din România, asta după ce legea s-a schimbat la începutul anului. Astfel, cu toate că mulți nu știu, există o lege care interzice fumatul în școli și pe o rază de 200 de metri în jurul acestora. Totuși, jandarmii se folosesc de ea și aduc bani grei la bugetul statului.
Este vorba de Legea nr. 349/2002 pentru prevenirea și combaterea efectelor consumului produselor din tutun, care a fost modificată în anul 2023 pentru a include și elevii sub 18 ani.
Astfel, sute de elevi argeşeni au fost amendaţi de către jandarmi, în cursul acestui an, după ce au fost prinşi fumând fie în şcoli, fie în zonele din apropierea acestora. Cel mai recent astfel de caz a fost înregistrat, la nivelul Jandarmeriei Argeş, săptămâna aceasta, mai exact luni. Per total, valoarea a amenzilor depăşeşte 57.000 de lei doar în acest județ, iar cazurile sunt multe atât în București, cât și în alte județe din țară.
În Argel, conform unui bilanţ făcut public marţi de Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Argeş arată că sute de amenzi contravenţionale au fost aplicate elevilor argeşeni care au fost prinşi fumând în şcoală sau în zonele din apropierea acesteia.
„De la începutul anului 2023 şi până în prezent, jandarmii argeşeni au desfăşurat activităţi specifice în zona instituţiilor de învăţământ de pe raza judeţului, constatând peste 300 de fapte de natură contravenţională în baza Legii 349/2002 pentru prevenirea şi combaterea efectelor consumului produselor din tutun. Valoarea totală a sancţiunilor aplicate pentru fapte de acest gen, de la începutul anului până în prezent, a fost de 57.050 lei”, informează, marţi, Jandarmeria Argeş.
Cel mai recent astfel de caz a fost semnalat săptămâna aceasta, luni, la un liceu din municipiul Câmpulung, unde jandarmii au depistat doi elevi, dintre care unul minor, care fumau în incinta unităţii de învăţământ. Cei doi au fost sancţionaţi cu amendă în valoare de 100 lei, respectiv 50 de lei, conform Legii 349/2002.
În România, elevii care sunt prinși fumând la școală pot fi sancționați. Sancțiunile pot varia în funcție de școală și de gravitatea încălcării. Ei se pot alege atât cu amenzi contravenționale, cât și o notă scăzută la purtare, o mustrare verbală sau scrisă, dar și suspendarea din școală pentru o perioadă de timp. Elevii care sunt prinși fumând în școli sau în apropierea acestora pot fi sancționați cu o amendă de până la 500 de lei. Sancțiunea poate fi aplicată și de către directorul școlii, în baza unei dispoziții a inspectorului școlar general.
De asemenea, și jandarmii pot da amenzi elevilor care fumează în școli sau în apropierea acestora, în baza Legii nr. 349/2002 pentru prevenirea și combaterea efectelor consumului produselor din tutun, modificată în anul 2023.
Conform acestei legi, fumatul este interzis în școli și pe o rază de 200 de metri în jurul acestora. Fumatul în școli sau în apropierea acestora reprezintă o încălcare a normelor de igienă și sănătate publică și a prevederilor legale privind protecția drepturilor și libertăților fundamentale ale omului.
În cazul în care un jandarm constată că un elev fumează în școală sau în apropierea acesteia, acesta are obligația să întocmească un proces-verbal de constatare și sancționare a contravenției. Procesul-verbal trebuie să cuprindă toate datele prevăzute de lege, inclusiv numele și prenumele contravenientului, data și locul constatării contravenției, descrierea faptei contravenționale, sancțiunea aplicată și motivele pentru care a fost aplicată sancțiunea.
Elevul contravenient are dreptul să conteste procesul-verbal de constatare și sancționare a contravenției, în termen de 15 zile de la data comunicării acestuia. Contestarea se face la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția.
Elevii din România care fumează pot suferi de o serie de probleme, atât fizice, cât și psihice.
Din punct de vedere fizic, fumatul poate duce: la bolile pulmonare, cum ar fi bronșita cronică și cancerul pulmonar; bolile cardiovasculare, cum ar fi atacul de cord și accidentul vascular cerebral
Probleme respiratorii, cum ar fi dificultățile de respirație și tusea; probleme digestive, cum ar fi greața și vărsăturile; probleme dentare, cum ar fi cariile și pierderea dinților.
De asemenea, problemele pot fi și psihice, țigările ducând la dependență, anxietate, drepresie sau chiar probleme de concentrare.