Durerea în gât poate fi una foarte deranjantă. Tocmai din acest motiv avem nevoie de anumite remedii naturiste, mai ales, pentru a scăpa de ea.
Știm foarte bine că această durere în gât poate fi semnul unei răceli, consecința suprasolicitării corzilor vocale etc.
Mierea
Cu siguranță cel mai cunoscut remediu pentru a scăpa de această problemă este mierea. Se folosește chiar din trecut, fiind un aliment extrem de sănătos, cu multe beneficii. Ea poate fi folosită ca atare sau adăugată în ceai sau în zeamă de lămâie. Oricum ar fi, încercați să nu o evitați.
Ceai de mușețel
Mușețelul are proprietăți calmante și, de asemenea, este folosit de mii de ani. Puteți consuma fie pur și simplu ceaiul sau puteți inhala aburii acestuia. Ambele modalități ai cam același efect.
Ghimbir, miere, zeamă de lămâie
Mierea și zeama de lămâie au proprietăți antiseptice, antibacteriene și antiinflamatoare, însă și ghimbirul este la fel de eficient în tratarea durerilor de gât, acesta calmând iritațiile din gât, potrivit Doc.
Echinacea
Este o plantă care se folosește în astfel de scopuri medicinale. Poate lupta împotriva multor bacterii, reducând inflamația și rezolvarea problemelor respiratorii cauzate de o răceală.
Renunță la alimentele acide
Nu vei face altceva decât să prelungești sau să agravezi durerea. Clar nu este ceea ce îți dorești. Așa că ar fi cazul să renunți la aceste alimente acide, care în situația asta nu prea îți aduc vreun beneficiu, ba din contră.
Scapă de aerul uscat
Aerul uscat ți-ar putea usca gâtul și provoca, bineînțeles, durere. Folosește un umidificator ameliorând acest real disconfort. Trebuie să fie curat înainte de a-l porni, mare grijă.
Cu toate acestea, dacă nu te lasă starea de rău și durerea supărătoare în gât, indicat ar fi să te prezinți și în fața unui medic.