BUSINESS

Sfaturi pentru români de la economistul șef al BNR. Ce ar trebui să facă imediat cu banii

Sfaturi pentru români de la economistul șef al BNR. Ce ar trebui să facă imediat cu banii

Sfaturi pentru români de la economistul șef al BNR, Valentin Lazea. Acesta le recomandă românilor să-şi reseteze priorităţile, în contextul războiului din Ucraina. Primul lucru pe care ar trebui să-l facă ar fi anveloparea locuinţelor.

”Dacă ne uităm la conflictul din Ucraina şi vedem că este posibil să se prelungească dincolo de sfârşitul acestui an – şi gazul este posibil să fie folosit că armă în acest război – cred că o prioritate zero pentru oamenii din această ţară ar fi să se gândească la izolarea termică a clădirilor.” a transmis acesta.

Sfaturi pentru români de la economistul șef al BNR. De aplicat ”imediat după vacanță”

Acum este perioada vacanţelor, oamenilor nu le stă mintea decât la vacanţe, a spus economistul.

”După ce vacanţele se vor fi terminat, nu cred că există altă prioritate care să fie mai importantă decât izolarea termică a clădirilor, fără a mai aştepta să vină statul sau primăria să le facă acest lucru. Oricine are puşi 5.000 de euro deoparte trebuie să facă acest lucru, iar cine nu are 5.000 de euro puşi deoparte să apeleze la bănci”, a spus Valentin Lazea, economist-şef la Banca Naţională a României, citat de Digi24.

Banii pentru anvelopare ar trebui să vină de la bănci, în urma unor tipuri de credite speciale, a mai spus specialistul.

„Termoizolarea clădirilor este ceva ce se poate face în scurt timp şi cu un efort financiar mic”, a mai spus Lazea.

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele