Soția ambasadorului Rusiei la București, Valeri Kuzmin, a decedat, marți dimineața, în timp ce se afla în reședința sa, conform unor informații G4Media.ro care citează surse oficiale.
Potrivit acestora, soția ambasadorului ar fi acuzat stare de rău și probleme respiratorii. La sosirea echipajelor de intervenție, aceasta s-ar fi aflat în șoc cardio-respirator, însă personalul medical ar fi raportat ulterior că soția ambasadorului a decedat.
Cuplul avea o fiică şi un fiu adulţi, precum şi doi nepoţi.
Soția ambasadorului Federației Ruse în România, Valeri Kuzmin, a murit marți dimineața, pe fondul unor probleme medicale, la reședința oficială din București.

Potrivit unor surse oficiale, echipajele de prim-ajutor au fost solicitate marți dimineața la reședința ambasadorului Rusiei la București. Soția acestuia acuza o stare de rău. Femeia a fost găsită în șoc cardio-respirator, ulterior fiind pronunțat decesul în jurul orei 5.
Soția lui Kuzmin avea probleme de sănătate. Pentru moment nu s-a solicitat ajutorul autorităților române, care nu au jurisdicție pe teritoriul ambasadei.
Vom reveni cu amănunte.


Prin Decretul Preşedintelui Federaţiei Ruse din 7 iunie 2016, Valeri Kuzmin a fost numit Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al Federaţiei Ruse în România.