NEWS

Sute de lei intră gratuit pe card în septembrie pentru milioane pensionari! Cea mai bună veste din România

Sute de lei intră gratuit pe card în septembrie pentru milioane pensionari Cea mai bună veste din România
sursa foto: adevărul.ro

Vești bune pentru mai bine de două milioane de români, după ce sute de lei intră gratuit pe card în luna septembrie. Este vorba de o decizie importantă care vizează mai ales seniorii cu pensii mai mici de 2000 de lei.

Astfel, este vorba de beneficiarii voucherelor de energie, cei 2,1 milioane de români, care în mai puțin de trei săptămâni vor avea pe cardurile sociale cea de-a doua tranșă de 700 de lei pentru plata facturilor, asta după ce prima tranșă de bani le-a fost virată începând cu luna februarie 2023. Cea de-a doua urmează să li se acorde începând cu luna septembrie.

Sute de lei intră gratuit pe card în septembrie pentru milioane pensionari! Cea mai bună veste din România

Totuși, ca și la prima tranșă, banii de pe cardurile de energie trebuie cheltuiți de către recipienții voucherelor până la data de 31 decembrie 2023 altfel vor fi pierduți.

După cum se știe deja, acest ajutor este folosit de români pentru a-și putea achita facturile, cele mai multe dintre acestea restante. Peste patru milioane de persoane beneficiază de carduri, iar bugetul total al programului este de 2,8 miliarde de lei.

Ultima tranșă de bani va intra luna viitoare pe cardurile speciale ale românilor cu pensii mici, potrivit informațiilor oferite de fostul ministru al Fondurilor Europene, Marcel Boloș.

„Reamintesc faptul că din septembrie vom furniza alți 700 de lei pe cele 2,1 milioane de carduri”, a spus Marcel Boloș.

Care sunt condițiile și cum pot fi folosiți banii

Ajutorul poate fi utilizat pentru plata acestor servicii sau produse. Este vorba despre electricitate, gaz, energie termică în sistem centralizat de termoficare, butelie, lemn de foc, păcură, peleți și alte materiale de încălzire. Până în momentul de față, au fost emise și distribuite peste două milioane de carduri de energie destinate românilor vulnerabili și au fost soluționate 17.700 anchete sociale, pentru care sunt emise și distribuite carduri.

Sprijinul acordat persoanelor cu pensii mai mici de 2000 de lei pentru compensarea prețurilor la energie este în valoare nominală de 1.400 lei, poate fi utilizat până la data de 31 decembrie 2023 și este acordat pe loc de consum/gospodărie vulnerabilă, în două tranșe.

Și anul viitor se vor acorda aceste carduri de energie

Premierul Marcel Ciolacu a anunţat că, în iarna 2023 – 2024, preţurile la energie vor fi plafonate la fel cum s-a întâmplat şi în sezonul trecut.

„Avem azi un proiect de ordonanţă de urgenţă prin care asigurăm decontarea unor plăţi pentru furnizorii de energie pentru ca sistemul să fie în continuare perfect funcţional, cum a fost şi anul trecut cu preţuri plafonate.” – a spus șeful Guvernului.

El l-a criticat, totodată, pe primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, pentru problema apei calde din Bucureşti.

”Nu reuşesc totuşi să realizez cum este posibil în aceste condiţii ca, în capitala României, primarul Nicuşor Dan să condamne în continuare şi în acest an sute de mii de locuitori să se spele luni întregi cu apă rece. Mi se pare inuman şi degradant şi asta la trei ani după ce domnul primar a promis revoluţia apei calde”, a afirmat Ciolacu zilele trecute potrivit Agerpres.

Comisia Europeană a transmis luni că a decis să nu prelungească măsurile de urgenţă introduse anul trecut pentru a proteja consumatorii de creşterea preţurilor energiei, adăugând că aceste măsuri au contribuit la calmarea pieţelor europene de energie electrică.

În ceea ce priveşte gazele, ţările Uniunii Europene au convenit la sfârşitul lunii martie să prelungească pentru următoarele 12 luni, până în martie 2024, un obiectiv voluntar de reducere a cererii de gaze cu 15%.

Comisia a adăugat că preţurile energiei electrice au scăzut acum la mai puţin de 80 euro/MWh, iar preţurile gazelor nu numai că au scăzut, ci şi s-au stabilizat, în măsura în care creşterile preţurilor energiei electrice observate pe parcursul anului 2022 sunt considerate „mai puţin probabil să apară iarna viitoare”.

Comisia Europeană a mai spus că unele aspecte ale măsurilor de urgenţă au fost incluse în propunerile sale de ajustări structurale pe termen mai lung în proiectarea pieţei de energie electrică.

Premierul Marcel Ciolacu a afirmat că în şedinţa de Guvern de joi se află pe ordinea de zi un proiect de ordonanţă de urgenţă prin care sunt decontate plăţi către furnizorii de energie. El a menţionat că doreşte ca sistemul să fie în continuare funcţional, cum a fost şi iarna trecută, cu preţuri plafonate.

claudiu.popa@mediaflux.ro - Claudiu Popa este jurnalist, fotograf și țăran în timpul liber. Cochetează cu presa încă din liceu, când a scris la ziarele Informația Prahovei sau Actualitatea Prahoveană. ... vezi toate articolele