NEWS

Tradiții și obiceiuri în a doua zi de Paște. Pe cine trebuie să inviți la masă ca să-ți meargă bine

Tradiții și obiceiuri în a doua zi de Paște. Pe cine trebuie să inviți la masă ca să-ți meargă bine
Sursa foto: Monden

În a doua zi de Paște, credincioșii ortodocși intră în Săptămâna Luminată. Se spune că în prima zi după Duminica Paștelui este ziua în care porțile Raiului se deschid, ziua iertării și se mai spune că cine moare în această zi ajunge direct în Rai, fără a mai trece prin Judecata de Apoi.

Potrivit tradiției, a doua zi de Paște trebuie să stropești casa cu agheazmă și să inviți rudele la masă. În anumite zone încă se mai ține obiceiul udatului și umblatului cu pasca pentru vestirea Învierii.

Datini și obiceiuri în a doua zi de Paște

Preoții vor ține aceeași slujbă cu cea din noaptea Înviierii. Prin Învierea Mântuitorului Iisus Hristos se crede că Raiul își deschide porțile pentru toate suflete captive din Iad. Porțile rămân deschise pentru păcătoși până la Duminica Tomii.

În noaptea de Înviere, în biserici se sting toate luminile și rămâne aprinsă numai candela de pe Sfânta Masă din Sfântul Altar.

Sâmbăta Mare, tradiții și obiceiuri
Tradiții și obiceiuri

Tradiții în Lunea Albă

În credința populară se spune că persoanele care mor de Paște sau în prima săptămână de după, ajung direct în Rai pentru că ușile iadului sunt închise. Cei care se nasc în prima săptămână de după Paște toată viața lor au parte de noroc.

Odată cu sărbătoarea Învierii se deschid mormintele, iar spiritele adormiților părăsesc cimitirile pentru a petrece împreună cu cei vii. De aici izvorăște și obiceiul aprinderii focului pentru morți și pentru cei vii deopotrivă. Se spune că focul ține la distanță spiritele malefice. De asemenea, se mai crede că spiritele celor decedați se încălzesc cu focurile de pe dealuri sau din cimitire.

⁠Tradiții și superstiții în Noaptea de Înviere
www.img.a1.ro

Cine se naște de Paște are noroc toată viața

În a doua zi din Săptămâna Luminată, mai cu seamă prin vestul țării se ține un obicei aparte și anume Jocul Lioarelor. Fecioarele își promit una alteia că se vor ajuta reciproc, un fel de prietenie pe viață. De asemenea, în a doua zi de Paște se mai obișnuiește ca finii să meargă în vizită la nași cu pască, ouă roșii sau colaci.

În tot acest timp copii merg să își viziteze părinții. Datina spune că nașii trebuie să-și omenească finii. Pe vremuri era o tradiție ca nașii și finii să meargă împreună la hora satului. În a doua și a treia zi de Paște se ținea ritualul stropirii cu apă. Un obicei care simbolizează readucerea la viață a fetei de evreu, care, la aflarea veștii învierii Mântuitorului a leșinat.

Așa se face că feciorii care încă mai țin tradițiile stropesc fetele tinere în lunea de după Paște, iar marți fetele sunt cele care îi udă pe feciori.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele