WORLD

Trump nu e mulțumit de oferta Iranului. Decizie de la Casa Albă privind războiul

Trump nu e mulțumit de oferta Iranului. Decizie de la Casa Albă privind războiul
Trump, despre oferta Iranului Foto: colaj Mediaflux

Situația nu se liniștește în Orientul Mijlociu. Donald Trump spune că e un pas important oferta Iranului, dar nu este suficient. În același timp, președintele SUA amenință din nou că va lovi centrale electrice, poduri și alte infrastructuri din Iran.

Trump, despre oferta Iranului

Liderul de la Casa Albă a calificat propunerea unui armistițiu de 45 de zile cu Iranul drept un „pas important”, dar a afirmat că aceasta „nu este suficientă”.

Trump a afirmat că el este singura persoană care poate decide dacă va exista o încetare a focului în războiul cu Iranul.

Declarațiile președintelui american vin în contextul în care Iranul a respins propunerea, susținând că o pauză în luptă le-ar permite adversarilor să se pregătească pentru continuarea conflictului.

Potrivit mass-mediei de stat iraniene, răspunsul Teheranului, format din 10 clauze, solicită încetarea definitivă a războiului „în conformitate cu considerentele Iranului”.

Președintele SUA și-a reiterat amenințările de a lansa atacuri asupra centralelor electrice și podurilor iraniene. Între timp, Israelul a declarat că a lovit un complex petrochimic de importanță strategică.

Președintele Donald Trump a declarat luni că el este singura persoană care va decide dacă se va ajunge la un armistițiu în conflictul cu Iranul.

Singurul care va stabili un armistițiu sunt eu”, le-a spus Trump reporterilor în marja evenimentului anual „Easter Egg Roll” de la Casa Albă, conform CNN.

Poporul iranian va riposta de îndată ce va ști că nu va fi împușcat și de îndată ce va putea face rost de arme”, a declarat Trump.

Poporul iranian vrea să audă bombele

Președintele SUA, care a vorbit cu reporterii în marja evenimentului „Easter Egg Roll” de la Casa Albă, a adăugat că, în opinia sa, dacă poporul iranian ar avea arme, „Iranul ar capitula în două secunde, pentru că nu ar putea face față”.

Trump a spus că poporul iranian „vrea să audă bombele pentru că vrea să fie liber”.

Luptăm pentru ei. Luptăm pentru viitorul lor, și vă spun, mi s-a transmis foarte clar – momentul în care poporul iranian este cel mai nefericit… este atunci când bombele acelea se opresc”, a spus el.

Trump „nu este îngrijorat” de crimele de război, în timp ce amenință infrastructura critică

Președintele Donald Trump a declarat luni că „nu este îngrijorat” atunci când a fost întrebat dacă atacurile SUA asupra centralelor electrice și a altor elemente de infrastructură critică din Iran ar putea constitui o crimă de război.

Nu mă îngrijorează acest lucru”, le-a spus Trump reporterilor la evenimentul „Easter Egg Roll” de la Casa Albă.

El a adăugat: „Știți ce este crima de război? Crima de război este să permitem Iranului să dețină o armă nucleară.”

Trump a avertizat în repetate rânduri că SUA ar putea lovi centrale electrice, poduri și alte infrastructuri din Iran dacă Teheranul nu ajunge la un acord sau nu redeschide Strâmtoarea Ormuz, o arteră petrolieră critică. În weekend, el a declarat că Iranul are termen până marți la ora 20:00 EST să ajungă la un acord.

Elena Șerban nu s-ar vedea făcând altceva decât presă. După ce a studiat Mass Media și Publicitate la SNSPA, a mers direct către televiziune în 2003. A fost, pe rând, reporter, redactor, productor ... vezi toate articolele