NEWS

Un aplinist român a murit pe vulcanul Ojos del Salado, la peste 6.500 de metri altitudine

Un aplinist român a murit pe vulcanul Ojos del Salado la peste 6.500 de metri altitudine

Un aplinist român a murit pe vulcanul Ojos del Salado, din Chile, cel mai înalt vulcan activ din lume. Echipele speciale ale carabinierilor chilieni au reușit recuperarea trupului dintr-o zonă extrem de dificilă.

Incidentul a fost semnalat miercuri seara autorităților chiliene, după ce bărbatul s-a prăbușit în timpul coborârii, la o altitudine de aproximativ 6.540 de metri, notează Mediafax.

Un aplinist român a murit pe vulcanul Ojos del Salado. Grupul era format din patru cetățeni români

Potrivit informațiilor furnizate de Carabineros, alpinistul făcea parte dintr-un grup de patru cetățeni români aflați într-o expediție autorizată.

Însoțitorii au încercat să îl resusciteze, însă manevrele nu au avut succes, scrie publicația Meganoticias.

Din cauza altitudinii și a terenului periculos, aceștia nu au reușit să coboare trupul decât câțiva metri, după care au coborât pentru a cere ajutor.

Echipele GOPE, structura specializată a Carabinierilor chilieni, au urcat în cursul nopții până la tabăra de bază, unde au discutat cu membrii expediției.

Operațiunea de recuperare a fost reluată joi dimineață, cu intervenții pe rând, din cauza riscurilor majore la acea altitudine.

Autoritățile au precizat că grupul era format din patru cetățeni români: victima, un ghid montan de 62 de ani, un bărbat de 50 de ani și o femeie de 54 de ani.

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele