Un deținut de 37 de ani a evadat de la Penitenciarul Craiova după ce a plecat de la un punct de lucru şi nu a mai fost găsit. Bărbatul, condamnat la 11 ani şi patru luni de închisoare pentru viol, a fost ulterior urmărit și împușcat mortal de polițiști.
Potrivit informațiilor obținute de Mediafax, bărbatul fusese scos la muncă pe șantierul viitorului spital de pediatrie din Craiova. În jurul orei 12.00, o persoană necunoscută i-ar fi lăsat un trening și o șapcă, au povestit ceilalți deținuți. Ulterior, acesta s-ar fi schimbat de hainele de penitenciar și ar fi fugit de pe șantier prin cimitirul aflat în apropiere.
În urma verificărilor, oamenii legii au stabilit că bărbatul s-ar fi deplasat cu un taxi în comuna Brabova, sat Voita, județul Dolj. În zonă au fost trimise echipe de polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Poliției Municipiului Craiova, Secției 2 Poliție Rurală Breasta, precum și o grupă SAS.
În timpul căutărilor, un localnic din comuna Brabova, sat Urdinița, a sunat la 112 și a anunțat că s-a întâlnit cu deținutul evadat în apropierea locuinței sale. Efectivele de poliție au fost direcționate imediat către zona indicată.
Pe traseu, polițiștii l-au observat pe bărbat și l-au somat să se oprească. Acesta nu s-a supus somațiilor și a fugit către o pădure de la marginea localității. Au fost trase mai întâi focuri de avertisment în plan vertical.
Ulterior, întrucât bărbatul se apropia de pădure, un luptător SAS a tras două focuri în direcția acestuia, iar un agent din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Breasta a tras un foc.
Deținutul a fost împușcat în zona toracică. La fața locului au fost începute manevre de resuscitare.
Deţinutul care a evadat de la un punct de lucru al Penitenciarului Craiova a fost împuşcat, marţi seară, de poliţişti, după ce nu s-a supus somaţiilor şi focurilor de avertisment.
”În urmă cu câteva minute, bărbatul a fost identificat în extravilanul comunei Brabova, din judeţul Dolj, iar la vederea poliţiştilor a fugit către o pădure de la marginea localităţii. Având în vedere somaţiile legale efectuate de către poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale Dolj, Secţiei nr.2 Poliţie Rurală Breasta şi luptătorii din cadrul Serviciului pentru Acţiuni Speciale, de care bărbatul nu a ţinut cont, au fost efectuate focuri de avertisment şi foc îndreptat asupra sa, în urma căruia i se efectuează manevre de resuscitare”, au anunţat reprezentanţii IPJ Dolj.
El nu a răspuns manevrelor de resuscitare, fiind declarat decesul.
Cazul a fost preluat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Dolj.