Simona Halep a ajuns în Florida unde va participa la Turnelul Miami Open. Este prima competiție la care participă fostul număr 1 mondial, după ce tribunalul de la Lausanne i-a redus suspendarea la nouă luni.
Simona Halep a primit o veste importantă. Una dintre adversarele puternice s-a retras. Este vorba de rusoaica Mirra Andreeva, revelația momentului în tenis.
Puștoiaca de numai 16 ani a urcat până pe poziția 38 în ierarhia jocului. Dar, se pare că acum nu trece prin cea mai bună etapă a carierei, după ce a fost eliminată în primul tur de la Indian Welles.
În aceeiași zi în care TAS anunța reducerea pedepsei, organizatorii turneului de la Miami i-au oferti un wildcard, care îi oferă Simonei posbilitatea de a participa direct la turneu fără a mai trece prin etapa de calificări. De asemenea, în aceeași zi, Ambasada SUA la București saluta decizia tribunalului din Elveția printr-o postare pe Facebook.

Însă, turneul de la Miami nu va fi unul ușor pentru Simona Halep. Fostul număr 1 WTA poate întâlni adversare puternice. Venus Williams, Caroline Woniacki, Kei Nishikori sau Emma Răducanu sunt doar câteva oponente care i-ar putea pune probleme sportivei din Constanța, de asemenea, invitate în baza unor wild card-uri.
La cei 43 de ani Venus Williams și-a adjudecat de trei ori turneul de la Miami. Williams se află pe locul 484 în ierarhia WTA. Pe de altă parte, revenirea Simonei în tenisul mare nu a fost decizie apreciată de toate colegele. Britanica Tara Moore a făcut apel la WTA în contextul în care Halep a fost invitată de organizatorii turneului Miami 1000 printr-un wildcard.

La fel ca Simona Halep, britanica Moore a fost depistată cu o substanță interzisă, susbtanță pe care nu ar fi ingerat-o în mod voit, ci carenea pe care consumat-o a fost contaminată cu metaboliți de nandrolon și boldenonă. În dembrie 2023, ITIA i-a permis britanicei să concureze din nou, după ce fusese suspendată după turenul de la Bogota din 2022, potrivit Playtech.