Volodimir Zelenski, liderul Ucrainei, a lansat azi-noapte o serie de acuzații dure Rusiei despre care spune că recurge la „teroarea nucleară” şi că doreşte să repete dezastrul de la Cernobîl, asta după bombardarea recentă a unei centrale nucleare din centrul Ucrainei, în plină invazie rusă.
Președintele Ucrainei, Volodomir Zelenski, a lansat vineri noaptea o avertizare la adresa Europei că Rusia recurge la teroare nucleară prin atacarea centralelor atomice.
„Avertizăm pe toată lumea că nicio altă ţară cu excepţia Rusiei nu a tras vreodată asupra centralelor nucleare. Este prima dată în istoria noastră, prima dată în istoria omenirii. Acest stat terorist recurge acum la teroarea nucleară”, a declarat Volodimir Zelenski, într-o înregistrare video difuzată de preşedinţia ucraineană.
Potrivit Kievului, un bombardament al armatei ruse a lovit la primele ore ale zilei de vineri centrala nucleară de la Zaporijie, care are şase reactoare şi este cea mai mare din Europa. Mai mult, Zelenski spune că Ucraina are 15 reactoare nucleare.
„Ucraina are 15 reactoare nucleare. Dacă este o explozie, se termină tot. Sfârşitul Europei. Este evacuarea Europei. Numai o acţiune europeană imediată poate opri trupele ruse. Trebuie să împiedicăm Europa să moară în urma unui dezastru nuclear. Sute de mii de oameni au suferit consecinţe (după Cernobîl), zeci de mii au fost evacuaţi. Rusia vrea să repete asta şi deja repetă asta”, a adăugat Volodimir Zelenski.
Atacul a provocat un incendiu care a afectat o clădire pentru cursuri de formare şi un laborator, dar siguranţa nucleară este deocamdată asigurată, au spus autorităţile ucrainene.
Nivelurile de radioactivitate rămân nemodificate, a anunţat Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA), citând autoritatea de reglementare nucleară ucraineană.
Un incendiu a izbucnit la centrala nucleară de la Zaporojie, cea mai mare din Europa, relatează BBC, citând declaraţiile primarului localităţii învecinate Enerhodar, conform căruia focul ar fi fost provocat de bombardamentele ruseşti.
Secretarul de presă al Pentagonului a comentat modul în care forţele ucrainene se opun invaziei ruse spunând că acestea luptă cu eroism pe străzi şi în afara oraşelor şi o fac într-un mod foarte creativ, relatează CNN.
Incendiul de la centrala nucleară de la Zaporojie a fost stins în jurul orei 7, anunţă Serviciile de Urgenţă din Ucraina, citate de BBC.
„La 6.20 a.m. (4.20 GMT) incendiul din clădirea de antrenament de la centrala nucleară Zaporojie din Enerhodar a fost stins. Nu există victime”, au arătat Serviciile de Urgenţă, într-o postare pe reţelele de socializare.