Situație gravă în județul Brașov. 50 de copii aflați în tabără la Bran au început să se simtă rău după micul dejun. În vacanță erau peste 200 de elevi.
Doi copii au ajuns la spital și alți zeci au acuzat stări de rău după ce au mâncat micul dejun, în tabără, la un resort de patru stele din Bran. Cei mici au acuzat stări de greață și dureri de stomac. Imediat, profesorii coordonatori i-au anuntat pe părinți despre situația creată, iar unii dintre aceștia s-au urcat în mașină și au venit tocmai din Teleorman pentru a-și luat copiii acasă.
VĂ RECOMANDĂM ȘI: Termoenergetica a anunțat prelungirea lucrărilor de termoficare! Încă zece zile de dușuri reci pentru bucureșteni
Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică din Brașov, sesizați de către părinți, au trimis o echipă la fața locului pentru a preleva mostre din mâncare, dar și din apă, însă nu se știe, încă, de ce li s-a făcut rău celor mici.
Vacanța copiilor ar fi trebuit să se încheie abia mâine, dar în această seară a fost solicitat autocarul care îi va duce pe aceștia către casă. Reprezentatul resortului nu a dorit să facă nici o declarație până la acest moment, anunță Antena 3 CNN.