Alertă sanitară. Peste 3.000 de turiști sunt blocați la bordul unui vas de croazieră în largul insulei Mauritius din Africa de Est din cauza unei potenţiale epidemii de holeră. Cel puțin 15 persoane de pe nava Norwegian Dawn au fost izolate din cauza unor suspiciuni de îmbolnăvire.
Autoritățile mauritiene au declarat că decizia de a bloca nava a fost „luată pentru a evita orice risc pentru sănătate„. Duminică au fost prelevate probe pentru analize, iar rezultatele ar trebui să fie cunoscute marți, transmite BBC.
Pasagerii au dezvoltat simptome ușoare ale unei boli de stomac în timpul unei călătorii în Africa de Sud, a declarat un reprezentant al Norwegian Cruise Line Holdings.
Mary Francovilla Dees, în vârstă de 69 de ani, o pasageră de pe Norwegian Dawn, a declarat că, în ciuda întârzierii, atmosfera de pe navă a fost „destul de calmă”.
„Pasagerii de pe această navă au părut să ia acest lucru cu calm”, a spus ea.
Doamna Francovilla spune că pasagerii s-au distrat stând la piscină, participând la spectacole și mergând la bar.
Un pasager olandez aflat la bord a declarat, la rândul său, că a fost informat de către căpitan că ar putea exista o epidemie de holeră la bord.
În ultimele luni au existat focare de holeră în Africa de Sud, Zambia fiind cea mai afectată.
Din ianuarie 2023, cel puțin 188.000 de persoane au fost infectate cu holeră în șapte țări din Africa de Sud, potrivit ONU. Mai mult de 3.000 de persoane au murit.
„Sănătatea și siguranța pasagerilor, precum și cea a întregii țări sunt de maximă importanță pentru autorități”, a declarat Autoritatea portuară din Mauritius.
Nava a ajuns în Mauritius sâmbătă seara, după ce a sosit cu o zi mai devreme, deoarece nu s-a oprit în Insula Réunion.
Pe navă se află 2.184 de pasageri și 1.026 de membri ai echipajului. Aproximativ 2.000 au planificat să debarce în Port Louis, iar alți 2.000 sunt așteptați să se îmbarce în același timp.