Firmele vor fi obligate să ia măsuri pentru a proteja sănătatea mintală a angajaților. Deja, în încercarea de a avea rezultate bune la locul de muncă, tot mai multe companii au început să introducă programe de terapie pentru angajați.
La ședințe individuale sau întâlniri de grup, oamenii sunt învățați cum să își gestioneze emoțiile. Potrivit unui studiu european, peste 30% dintre români au declarat că se simt obosiți și suprasolicitați la serviciu.
O directivă europeană obligă firmele să ia măsuri pentru a proteja sănătatea mintală a angajaților, potrivit ȘtirileProtv.
Și totuși, tot mai mulți angajați fac cu greu față presiunilor și termenelor strânse de la locul de muncă. Într-o companie de publicitate din Capitală, managerii au eliminat orele de muncă peste program sau le plătesc suplimentar atunci când există urgențe. În plus, sunt organizate mai multe întâlniri la birou și au în plan să introducă și ore de terapie.
În funcție de companie, ședințele de terapie au loc individual sau în grup cu psihoterapeuți. În alte firme, angajații au la dispoziție un număr de telefon unde pot cere sprijin la orice oră.
În ultimul an, numărul firmelor care au cerut astfel de servicii a crescut cu 30%, potrivit datelor unei rețele medicale.
Potrivit unui sondaj Eurobarometru, anul trecut, aproximativ unul din doi angajați din Uniunea Europeană s-a confruntat cu depresia sau anxietatea.
În România, peste 30% dintre angajați au declarat că sunt suprasolicitați la serviciu. În paralel, tot mai multe firme apelează la specialiști în securitatea în muncă.
La nivel european, există mai multe directive care obligă firmele să protejeze sănătatea mentală a angajaților.
Specialiștii Organizației Mondiale a Sănătății atrag atenția că la nivel global se pierd anual 12 miliarde de zile lucrătoare din cauza depresiei și anxietății.