Există un singur aliment care te ferește de diabet, spun cercetătorii. Astfel, pericolul de a face această boală scade considerabil dacă mâncăm de trei ori mai mult din acest aliment, conform unui studiu efectuat de oameni de știință pe 200.000 de persoane.
Cercetătorii susţin că iaurtul poate să prevină cu succes mai multe boli, printre care şi diabetul. În urma unui studiu efectuat pe 200.000 de persoane, oamenii de ştiinţă au ajuns la concluzia că, dacă mâncăm de trei ori mai mult iaurt decât am mânca în mod obişnuit, reducem riscul de a ne îmbolnăvi de diabet cu 18%.
Cercetătorii cred că iaurtul poate preveni această boală datorită bacteriilor probiotice pe care le conţine, transmite Antena 3.
Lactatele sunt surse importante de proteine, vitamine şi minerale, iar beneficiul antidiabet s-a constatat şi în cazul altor produse lactate cu un conţinut redus de grăsimi, cum este brânza proaspătă.
Deşi nu au reuşit să găsească explicaţia exactă pentru această legătură puternică între un consum regulat de lactate slabe şi riscul redus de diabet, specialiştii suspectează că lactatele fermentate sunt benefice datorită aportului important de probiotice, dar şi datorită conţinutului bogat într-o formă specială de vitamina K, produsă în timpul procesului de fermentare.
Aceasta joacă un rol important în reglarea glicemiei, susţin oamenii de ştiinţă.
Diabetul zaharat este definit ca un grup de boli de metabolism caracterizate în principal prin hiperglicemie (cantitate crescută de zahăr în sânge), indusă de secreția insuficientă de insulină sau rezistența la insulină.
Glucoza din sânge este principalul carburant necesar funcționării optime a organismului. Glucidele din alimentație trec în tubul digestiv prin procese de digestie și absorbție care ajung în sânge, iar mai apoi se transformă în glucoză prin procesele metabolice care au loc în ficat.
Pancreasul secretă insulina care scade cantitatea de glucoză din sânge. Astfel, după ce consumăm alimente, glicemia crește, iar pancreasul începe să mărească secreția de insulină care va ajuta glicemia să revină în limite normale. Diabetul zaharat apare atunci când în organism nu există suficientă insulină sau pancreasul nu poate folosi eficient cantitatea de insulină.