În ultimele luni au reapărut informații eronate conform cărora Uniunea Europeană ar urma să interzică instalarea și folosirea centralelor pe gaz. Adevărul, de fapt, ar fi cu totul și cu totul altul.
O interpretare destul de greșită a determinat intervenția ministrului mediului, Diana Buzoianu, care a precizat că nu există nicio normă europeană care să impună interzicerea acestora.
Mai mult, în aprilie anul trecut, Comisia Europeană a clarificat oficial că nu intenționează să interzică centralele pe gaz, nici măcar pentru clădirile care le au deja instalate.
Interpretările eronate au apărut din înțelegerea greșită a Directivei privind performanța energetică a clădirilor. Aceasta din urmă a fost revizuită pentru a sprijini reducerea emisiilor de carbon. Conform documentului aflat pe masa de lucru a Comisiei Europene, se prevede eliminarea treptată, până în 2040, a cazanelor și sistemelor de încălzire alimentate cu combustibili fosili.
Cu toate acestea însă, aceasta nu presupune interzicerea centralelor existente pe gaz. De altfel, statele membre au libertatea de a implementa măsurile stabilite în funcție de specificul național.
Începând cu 1 ianuarie 2025, nu au mai fost permise subvențiile pentru instalarea de cazane autonome pe bază de combustibili fosili. Directiva revizuită oferă statelor membre temeiul legal pentru a introduce cerințe privind emisiile de gaze cu efect de seră, tipul de combustibil folosit sau ponderea minimă de energie regenerabilă utilizată la încălzire.
De altfel, fiecare stat membru UE trebuie să stabilească măsuri clare pentru eliminarea treptată a combustibililor fosili, în vederea renunțării complete la cazanele bazate pe acești combustibili până în 2040.
Înțelegerea greșită în cazul majorității s-a bazat pe faptul că noțiunea de „combustibili fosili” include hidrocarburi precum cărbunele, petrolul și gazele naturale. Cu toate acestea, definiția folosită în legislația europeană, conform Regulamentului (UE) 2015/1189, face referire la combustibilii solizi, precum antracit, lignit, cocs și cărbune bituminos, fără a include gazele naturale în această categorie.
În decembrie 2023, Parlamentul European și Consiliul UE au ajuns la un acord provizoriu pentru reducerea emisiilor și a consumului de energie în sectorul clădirilor. Printre măsurile prevăzute se numără:
Reducerea consumului mediu de energie primară al clădirilor rezidențiale cu 16% până în 2030 și cu 20-22% până în 2035, cu flexibilitate pentru circumstanțele naționale.
În cadrul unei intervenții televizate, Diana Buzoianu a ținut să explice că electrocasnicul nu va fi interzis, cel puțin pentru moment. A numit vestea drept un „fake news” care s-a tot răspândit.
„Este fake news. Pe partea de mediu, cel puţin, există nişte platforme foarte ocupate să dea nişte dezinformări, nu doar la nivel de România, ci la nivel european. Practic, cei care luptă pentru un mediu sănătos sunt vinovaţi pentru toate relele pământului, pentru mişcările extremiste de la nivel european şi naţional. Îl provoc pe orice om care vrea să-mi argumenteze concret să găsească norma de la nivel european prin care se impune statelor să nu mai fie instalate centrale. Nu există”, a afirmat Diana Buzoianu, într-o declarație anterioară.
Politicianul este de părere că și autoritățile ar trebui să se implice atunci când apar dezinformări, să le semnaleze și să le corecteze.
„E şi treaba noastră, a politicienilor şi a celor care sunt la masa deciziei să arate dezinformările astea. Pentru că ele cresc şi creează frici care sunt folosite apoi în scop electoral de către mişcările extremiste”, a adăugat Diana Buzoianu, pentru sursa citată anterior.