Austria a devenit vineri, 4 februarie, prima țară din Europa care a impus vaccinarea obligatorie împotriva COVID-19 pentru toate persoanele adulte. Preşedintele țării, Alexander Van der Bellen, a semnat legea astăzi, așa că măsura a intrat oficial în vigoare, chiar dacă a fost adoptată de Parlament încă de la începutul săptămânii.
Noua lege va fi în vigoare până pe 31 ianuarie 2024, iar persoanele nevaccinate riscă să primească o amendă maximă de 3.600 de euro până la patru ori pe an, dacă nu se regăsesc în registrul de vaccinare până la data de inoculare atribuită.
Măsura referitoare la vaccinarea obligatorie în Austria prevede ca persoanele fără certificat de vaccinare sau derogare să fie sancţionate cu amenzi care pornesc de la 600 de euro. Verificările privind vaccinarea obligatorie vor începe de la 15 martie.
Există totuși și o serie de persoane care au legal o serie de excepții de la această măsură. Printre ele se numără femeile însărcinate şi persoanele care nu se pot inocula, deoarece îşi pot pune sănătatea în pericol, sunt scutite de lege, potrivit site-ului oficial al Ministerului Sănătăţii din Austria.
Derogările se aplică şi persoanelor care au trecut recent prin boală şi se aplică până la maximum 180 de zile de la data la care au primit rezultatul pozitiv la primul test PCR efectuat.
Atât Germania, cât şi Austria au rate de vaccinare cu două doze mai mari decât media Uniunii Europene de 70,4%, potrivit datelor Centrului European pentru Prevenţia şi Controlul Bolilor. Cu toate acestea, rata lor de imunizare, de 74% şi respectiv 72,7%, nu a atenuat îngrijorările oficialilor din domeniul sănătăţii.
Obligația generală de vaccinare împotriva COVID-19 a intrat în vigoare, în Austria. Ciudat este că tocmai Curtea Constituțională din Austria (VfGh) trimite ministrului austriac al Sănătății, Wolfgang Mückstein, un întreg catalog de întrebări privind politica de sănătate a guvernului și justificarea unor măsuri.
Scrisoarea de cinci pagini este tematizată de agenția de presă apa și pagina online a televiziunii de stat austriece, ORF.at. Ea apare în contextul în care ar putea apărea o procedură de revizuire a ordonanței privind măsurile Corona, luate de guvernul de la Viena.
Printre altele, judecătorii ar dori să afle mai multe despre „cazurile Coronare” din clinici. Ei se referă la înregistrarea ca și „cazuri de coronavirus”, „de exemplu, dacă pacienții se află în secția de terapie intensivă din cauza insuficienței renale și se întâmplă să fie testați pozitiv pentru Corona”.
„Curtea Constituțională solicită, așadar, informații dacă cifrele de spitalizare sau decese menționate în dosarele Ordonanței includ toate persoanele infectate cu SARS-CoV-2 care sunt găzduite în spitale din secțiile de terapie normală sau intensivă, sau care au decedat de sau cu SARS-CoV -2. Dacă da, de ce se alege acest mod de numărare?”
Printre altele, ministerul este, așadar, obligat să descompună statistica în cifre specifice, relativ la cei care au murit din cauza sau cu COVID-19. În plus, ar trebui să se ofere și informații fundamentate despre pacienții care au primit terapie intensivă efectiv din cauza COVID-19, sau a unei alte indicații medicale. În scopul inventarierii diferențiate, VfGh solicită informații suplimentare cu privire la metodologia corespunzătoare și metoda de numărare utilizată de Ministerul Sănătății.