Călătoriile, efecte benefice pentru sănătate. Potrivit unui studiu recent efectuat de cercetătorii australieni, ar trebui să călătorim mai mult, pentru a preveni o îmbătrânire prematură. Acestea ”ar putea contribui la atenuarea stresului cronic”.
O concluzie ar fi că, de fapt, călătoriile pot încetini îmbătrânirea. Se mai arată în studiu, că, cu cât călătorim mai mult, cu atât ni se va atenua supraactivarea sistemului imunitar și va încuraja funcționarea normală a sistemului de autoapărare. Astfel, angajarea în activități recreative eliberează potențial tensiunea și oboseala din mușchi și articulații.
Efortul fizic poate stimula metabolismul, cheltuielile de energie și transformarea materialelor, „toate acestea contribuind la coordonarea sistemelor de auto-organizare”.
Exercițiile fizice în timpul călătoriilor pot să îmbunătățească circulația sângelui, să accelereze transportul nutrienților. Cu alte cuvinte, călătoriile pot încetini îmbătrânirea, potrivit Playtech.ro.
Datele studiului au mai arătat că ne pot ajuta la eliminarea deșeurilor pentru a menține în mod colectiv un sistem activ de autovindecare. O experiență de călătorie pozitivă poate îmbunătăți sănătatea, dar o experiență negativă ar putea compromite sănătatea.

Studiul, realizat în mare parte în perioada pandemiei, accentuează ideea, conform căreia călătoriile pot încetini îmbătrânirea.
Genul acesta de activități au contribuit la răspândirea epidemiei COVID, a remarcat autorul studiului. Cu toate acestea, studiul arată că ”terapia de călătorie ar putea fi o intervenție revoluționară în domeniul sănătății”.
După cum bine se știe, și s-a demonstrat în timp, îmbătrânirea, ca proces, este ireversibilă. Dar, deși nu poate fi oprit, poate fi încetinit inclusiv prin activități de acest gen.
Ca o concluzie finală a studiului, putem deduce că turismul nu înseamnă doar agrement și recreere. Ar putea contribui, de asemenea, la sănătatea fizică și mentală a oamenilor.