Alături de războiul din Ucraina și scandalul de la Oscaruri, un alt subiect – de aceasta data intern – a fost în ”breaking news” zilele acestea: Înalta Curte de Casație și Justiție a decis că fostul președinte Traian Băsescu a colaborat cu Securitatea. Știri, emisiuni, analize, interpretări și reinterpretări au început să curgă în valuri. Interesant este ce face Ioana Băsescu, fiica cea mare a fostului președinte, în mijlocul scandalului iscat în jurul tatălui său.
Ioana, fiica cea mare a președintelui Băsescu nu a fost ”în custodia” tatălui din punct de vedere al vieții personale, nici al carierei. Întâi de toate, că Ioana nu a făcut politică, ba s-a ținut departe de ea întotdeauna.
În al doilea rând, și-a ales singură cariera și s-a ținut de ea. Ioana Băsescu a absolvit dreptul și a devenit notar public.
Și, nu în ultimul rând, Ioana Băsescu și-a ales, de-a lungul timpului, parteneri de viață nu întotdeauna (sau niciodată) agreați de celebrul ei tată.
Asta nu înseamnă că Ioana nu este apropiată de familie, ci, mai degrabă, că nu este dependentă de ea. Trebuie că fiica cea mare a președintelui este îngrijorată de starea de sănătate a tatălui său, internat acum la un spital din Bruxelles. Presa a speculat diverse diagnostice după ”șocul aflării deciziei ICCJ”.
Se simte bine, a declarat soția acestuia, Maria Băsescu. Și activitățile Ioanei Băsescu de azi, înainte de prânz, par să o confirme.
Căci Ioana a fost fotografiată de paparazzi MediaFlux ocupându-se liniștită de grădinărit.
Fiica președintelui a făcut abstracție de ținuta elegantă – și deschisă la culoare – și s-a apucat să tundă plantele agățătoare de pe gardul notariatului pe care îl deține în cartierul Primăverii, pe o stradă de asemenea cu iz de primăvară: Crângului.
Și nu că a tăiat o crenguță două, ci a luat foarte în serios treaba și nu s-a oprit până nu a tuns toate accesele rebele ale plantei care încerca să se lăbărțeze spre stradă. Putea să roage un grădinar, dar s-a ocupat ea.
Cu o mina preocupată, Ioana a devenit destinsă și chiar a zâmbit doar când a vorbit, preț de un minut la telefon. Poate când a primit vești bune de la Bruxelles.
Pentru că n-au decât să spună unii și alții cum a fost Băsescu ca președinte. Pentru Ioana va rămâne întotdeauna un tată bun