NEWS

Ce s-a schimbat la certificatul verde de la 1 februarie în România. Ultimele precizări oficiale de la Ministerul Sănătății

Ce s-a schimbat la certificatul verde de la 1 februarie în România. Ultimele precizări oficiale de la Ministerul Sănătății

Noi precizări fociale cu privire la ce s-a schimbat la certificatul verde de la 1 februarie în România. Ultimele precizări oficiale de la Ministerul Sănătății vin cu vești bune pentru românii care nu și-au făcut doza booster. Totuși, cei care vor să plece din țară trebuie să cunoască noile detalii.

Ce s-a schimbat la certificatul verde de la 1 februarie în România

Ministerul Sănătăţii (MS) precizează că, în acest moment, nu a intervenit nicio modificare în ceea ce priveşte valabilitatea pentru certificatul verde electronic COVID-19, la intrarea pe teritoriul naţional. După ce România va adopta Decizia 2021/1073, va aplica aceleaşi reglementări cu celelalte state membre care recunosc certificatul de vaccinare doar după efectuarea dozei booster, dacă de la încheierea schemei de vaccinare complete au trecut mai mult de 270 de zile.

„În acest moment, NU a intervenit nicio modificare în ceea ce priveşte valabilitatea certificatului electronic COVID-19, la intrarea pe teritoriul naţional. După adoptarea de către Guvernul României a Deciziei (EU) 2021/1073 care vizează specificaţiile tehnice de implementare a Regulamentului european 953/2021, România va aplica aceleaşi reglementări cu celelalte state membre care recunosc certificatul de vaccinare doar după efectuarea dozei booster, dacă de la încheierea schemei de vaccinare completă au trecut mai mult de 270 zile”, a transmis, marţi, MS, referitor la utilizarea certificatului electronic COVID-19 pentru călătoriile în statele membre ale Uniunii Europene, Spaţiul Economic European (SEE) şi Confederaţia Elveţiană.

În România nu se schimbă nimic la certificat de la 1 februarie

În ceea ce priveşte utilizarea certificatului electronic COVID-19 la nivel naţional, reprezentanţii MS au arătat că aceasta va fi reglementată prin Hotărâre a Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă.

Secretarul de stat din Ministerul Afacerilor Interne, Raed Arafat, anunţa că România se va alinia „curând” regulii europene care prevede că certificatul verde de vaccinare COVID îşi pierde valabilitatea la nouă luni de la completarea schemei de vaccinare dacă posesorul acestuia nu face şi doza booster.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele