Ce să faci dacă ai mâncat prea mult. În perioada Sărbătorilor, mesele sunt mai îmbelșugate și șansele să mâncăm mai mult, sunt mai mari. Supraalimentarea este o problemă comună în comportamentul nostru alimentar. Mâncatul prea mult sau prea repede reprezintă o cauză frecventă a indigestiilor de Sărbători. Această practică poate provoca și reflux gastric.
Sunt însă soluții la îndemână care ne poate pune rapid pe picioare.
Iată ce spun medicii că ar trebui să faci dacă ai mâncat prea mult:
„Relaxează-te, nu este sfârșitul lumii dacă ai depășit limita. Nu te autojudeca, pentru a nu ajunge într-un cerc vicios în care mănânci mult, apoi te condamni, te înfometezi și simți nevoia să mănânci și mai mult. Gândește-te ce trebuie să faci mai departe.
– fă o plimbare. o să îți stimuleze digestia și scade nivelul glicemiei, sau poți face o tură cu bicicleta, dar nu să te epuizezi, căci asta ți-ar mobiliza sângele în picioare în loc de stomac și încetinește digestia
– bea câteva guri de apă după masă, ajută la reglarea cantității de sare din mâncare și ajută împotriva constipației, iar după 1-2 ore, continuă să bei apă în cantități suficiente pentru a te menține hidratat
– evită băuturile carbogazoase, te vor face să te simți și mai plin și balonat
– după ce a trecut ceva timp de la masă, fă ceva sport: aleargă, mergi la sală sau la baschet. Cel mai bine este să aștepți cel puțin 3 4 ore după masă. Va arde câteva dintre aceste calorii în plus. De asemenea, te poate ajuta să accelerezi metabolismul și să previi constipația. Și exercițiile fizice regulate contribuie la controlul stării de spirit și a foamei, astfel încât este mai puțin probabil să fii tentat să mănânci excesiv în viitor.
– data viitoare când mănânci, trăiește cu adevărat momentul. Fii conștient, concentrează-te la aspect, miros, gust, orice simți referitor la ce mănânci, și evită să mănânci în fața televizorului, în timp ce lucrezi sau stai pe telefon. Bucură-te de fiecare înghițitură și savurează, nu vei mai fi tentat să mănânci la fel de mult
– mănâncă încet. Dacă mănânci în mai puțin de 10 minute, creierul nici nu procesează ceea ce faci. E nevoie să petreci cel puțin 20 minute la o masă ca stomacul să dea semnale creierului că e plin. Vei mânca mai puțin și te vei simți mai bine”.
În niciun caz nu trebuie să dormi. Majoritatea oamenilor se întind la sfârșitul mesei și inclusiv mai trag cate un mic pui de somn. Da, mâncarea în exces are „calitatea” de a te epuiza și a-ți cere cu patos să te odihnești.
Nu asculta vocea interioara ce iți spune ca putina relaxare în pat n-a făcut rău nimănui. Statul culcat nu face decât să îți încetinească digestia. Fa o activitate mai puțin stresantă, care să te mențină vioi.
Chiar și un mic digestiv nu este de ignorat.