Moartea lui Gabriel Cotabiță de sâmbătă, 23 noiembrie, a venit ca un șoc, însă ultimele imagini cu acesta, surprinse de paparazzi Mediaflux anul trecut, arată că situația sa era una precară și starea sa de sănătate se degraba accelerat, ajuns la vârsta de 69 de ani. Acesta avea nevoie de ajutorul șoferului pentru a se urca și a se da jos din mașină.

În imagini se vedem cum artistul deja dăduse piept cu bătrânețea încă de anul trecut, imaginile fiind surprinse în 2023, dar își păstrase prestanța sa care l-a făcut cunoscut la generații întregi.
Click to display the embedded YouTube video
Informațiile despre modul în care a survenit decesul de astăzi sunt puține, însă potrivit Observator News, acesta ar fi murit la spitalul Universitar, unde s-ar fi aflat în comă. Cauza morții ar fi fost un AVC, mai ales că problemele sale cu inima au fost cunoscute, încă din 2015 ajungând la spital în comă.
Gabriel Cotabiță a murit la 69 de ani, iar problemele de sănătate pare că s-au țină scai de marele artist, în contextul în care istoricul său medical stufos a fost în atenția tuturor încă din 2015.

În imaginile surprinse de paparazzi Mediaflux anul trecut, în 2023, se vedea deja cum se mișca greu și problemele medicale și sănătatea își spuneau cuvântul. Mai mult, el ieșise deja din spațiul public și nu mai era în atenția reflectoarelor.

Fotografiat în fața blocului în care locuia, Gabriel Cotabiță a fost ajutat de șoferul său să iasă din mașinsă și să se deplaseze, ca apoi să meargă singur până la intrarea în locuință.
Gabriel Cotabiță a trăit un adevărat moment dramatic din 2015, când a intrat în comă și a uimit pe toată lumea cu recuperarea sa, însă puțini știu că a mai avut un accident grav în timpul Revoluției din 1989.

În 2015, Gabriel Cotabiță a suferit un stop cardio-respirator în timpul unui antrenament la sala de sport. Incidentul l-a dus într-o comă profundă în care a stat trei săptămâni, iar pronosticul medicilor era rezervat. Întreaga industrie muzicală și fanii săi au fost cu sufletul la gură, așteptând vești despre starea lui. Însă, împotriva oricăror așteptări, artistul și-a revenit complet, o revenire privită de mulți ca un miracol.
După trei săptămâni de comă, artistul a reînvăţat să trăiască. A făcut recuperare fizică, dar şi psihică. „70% din memorie mi-am recuperat-o cu ajutorul cuvintelor încrucişate”, a declarat artistul de 66 de ani.

„Miracolele se întâmplă”, a fost fraza care a însoțit povestea revenirii lui Cotabiță, o dovadă că optimismul și speranța pot depăși limitele fizicului. Totuși, acesta nu a fost primul moment în care artistul a scăpat dintr-o situație limită.
Puțini știu că, în decembrie 1989, în plin haos al Revoluției, Gabriel Cotabiță a fost implicat într-un accident de mașină care putea să-i fie fatal. În drum spre București, după o serie de spectacole în Bacău și Panciu, Cotabiță, alături de Octavian Ursulescu și Ileana Șipoteanu, a trecut printr-un moment dramatic.
De asemenea, în luna octombrie 2021, Gabriel Cotabiță a ajuns din nou pe mâna medicilor, la Spitalul Colentina. S-a vehiculat că ar fi avut simptomele de accident vascular, însă adevărul este altul.
„Am fost externat, sunt viu! Am avut niște probleme de sănătate, medicii știu ce am avut, care mi-e diagnosticul, dar n-a fost ceva grav”, a declarat artistul la acea vreme.
De asemenea, tot în 2021, la începutul anului, Gabriel Cotabiță a fost diagnosticat cu Covid-19. El a învins boala și a dezvăluit că ea a lăsat urme neobișnuite. Artistul spune că, după Covid, vederea i s-a îmbunătățit și a renunțat la ochelari.
„Aveam dioptrii de -1, iar acum văd perfect. După ce m-am vindecat de coronavirus mi s-a îmbunătățit vederea, nu mai am nevoie de ochelari. Nu-mi explic fenomenul, dar mă bucur. Din păcate, la televizor, sunt prea multe reclame la medicamente, parcă am fi un popor disperat după pastile”., spunea acesta.
„De doi ani, simt că doar supraviețuiesc. Odată cu trecerea în noul an, am avut parte de tot felul de probleme de sănătate. Când am trecut ultima oară printr-o astfel de situație, toată lumea credea că e finalul pentru mine. Se pare că acest an a fost unul dificil. Mi-am petrecut Revelionul în spital, iar luna trecută am avut probleme cu tiroida. Problemele apar, dar trebuie să fii pregătit și să nu te lași copleșit. Mai important, cei din jurul tău trebuie să rămână puternici”, mai spunea acesta în interviurile din perioada respectivă.
În urma sa marele artist român lasă o carieră de invidiat și milioane de oameni care l-au îndrăgit și l-au ascultat stau dovadă acestui lucru.