NEWS

Scenariul din miniseria ”Adolescence”, repetat într-o școală din Otopeni

Scenariul din miniseria Adolescence repetat într-o școală din Otopeni
Sursă foto: colaj Mediaflux

Incident aproape de tragedie între doi elevi. Scenariul din miniseria ”Adolescence”, repetat într-o școală din Otopeni. După ce a fost hărțuit repetat de un coleg, un elev de clasa a VI-a a atacat cu un cuțit un coleg din clasa a VIII-a.

Scenariul din miniseria ”Adolescence”, repetat

Bullying-ul din școli continuă să facă victime și în România, nu doar în alte țări sau în filme precum ”Adolescence”.

Un incident șocant a avut loc într-un liceu din Otopeni, unde un elev de clasa a VI-a a atacat cu un cuțit un coleg din clasa a VIII-a, după ce acesta și alți colegi l-ar fi hărțuit, conform Observator.

Agresorul s-ar fi plâns în prealabil unui paznic al şcolii că este hărţuit, apoi a decis să se răzbune de unul singur.

Părinții sunt revoltați de faptul că nu au fost informați despre incident și că nu există măsuri clare pentru prevenirea violenței în școli. În plus, criticile se îndreaptă și către autoritățile locale, în special către primar. Acesta este acuzat de indiferență față de siguranța elevilor, cu atât mai mult cu cât, în aceeași clădire funcționează și o școală generală, unde minorii sunt nevoiți să asiste la astfel de scene.

Părintele care a relatat incidentul se angajează într-o campanie de sensibilizare, adresată Poliției Române și Ministerului Educației, cerând implicarea autorităților pentru a se asigura că elevii vor învăța în condiții de siguranță.

Ministrul Daniel David cere ”zero toleranță” violenței

Ministerul Educaţiei şi Cercetării a alocat peste 1,5 milioane de lei inspectoratelor şcolare pentru susţinerea unui program de reducere a violenţei şi infracţiunilor în şcoli, în scopul creării unui spaţiu cât mai sigur pentru copii şi pentru întreg personalul din mediul şcolar. Ministrul Daniel David a semnat un ordin în acest sens, informează Ministerul Educaţiei.

„Nu putem stimula învăţarea şi dezvoltarea în şcoli nesigure, între acte de violenţă fizică sau psihică. În contextul preocupării constante pentru reducerea violenţei în mediul şcolar, avem nevoie ca normele pentru reducerea acestui fenomen – care sunt clar prevăzute în lege, metodologii şi regulamente – să nu rămână forme fără fond şi, totodată, reiau îndemnul meu ca toţi membrii comunităţii şcolare să se familiarizeze cu ele şi să le aplice, pentru binele copiilor noştri şi al personalului din şcoli. Violenţa nu poate interfera cu actual educaţional!”, afirmă ministrul Educaţiei şi Cercetării, Daniel David.

Potrivit Ministerului Educaţiei şi Cercetării, ministrul Daniel David a semnat ordinul prin care sunt alocate inspectoratelor şcolare fonduri (1.550.000 de lei) pentru activităţi în cadrul programului „Împreună prindem curaj”, program ce are drept scop prevenirea şi reducerea violenţei şi a infracţiunilor în mediul şcolar.

În opinia ministrului, şcoala trebuie să fie „un mediu sigur”.

„Încurajez şcolile să se înscrie în acest program şi să organizeze activităţi de prevenire a violenţei în mediul şcolar, mai ales că există şi oportunitatea acestui sprijin financiar, pe care mă bucur că putem continua să-l oferim, în condiţii de criză economico-financiară”, a afirmat conf. prof, universitar Daniel David, potrivit news.ro.

Ministrul Educaţiei îi încurajează pe toţi să nu tolereze „comportamente inacceptabile” şi să le semnaleze ori de câte ori sunt victime sau martori.

„Reiau mesajul meu, Zero toleranţă pentru orice formă de violenţă în mediul şcolar! şi angajamentul de a identifica şi a implementa mecanisme pentru prevenirea comportamentelor de netolerat. Aceste comportamente sunt de netolerat nu doar în mediul şcolar, ci la nivel social, în general”, mai afirmă Daniel David.

Elena Șerban nu s-ar vedea făcând altceva decât presă. După ce a studiat Mass Media și Publicitate la SNSPA, a mers direct către televiziune în 2003. A fost, pe rând, reporter, redactor, productor ... vezi toate articolele