O tânără de 25 de ani a sunat la 112 după ce ar fi fost amenințată cu un pistol. Se pare că aceasta a avut parte de o adevărată sperietură.
Femeia a fost amenințată în trafic, pe DN 73 Pitești-Câmpulung, cu un pistol. Polițiștii din Argeș au identificat autoturismul, iar în el se aflau 3 persoane.
„În ziua 29 decembrie a.c., polițiștii argeșeni au fost sesizați prin Serviciul Național Unic Apeluri de Urgență 112, de către o femeie de 25 de ani, din Constanța, că, în timp ce se deplasa cu autoturismul dinspre Pitești către Câmpulung, ar fi fost amenințată, cu un pistol, de un pasager dintr-un autoturism care se deplasa în aceeași direcție de mers”, transmite IPJ Argeș prin intermediul unui comunicat.
După aceasta, dispecerul a transmis evenimentul în atenția tuturor structurilor Inspectoratului de Poliție Județean Argeș, descrierea autoturismului fiind comunicată către polițiștii aflați în teren.
Potrivit sursei citate, în urma mai multor verificări, s-a concluzionat că în autoturismul condus de un tânăr de 19 ani, din comuna Murgași, județul Dolj, se mai aflau două persoane: o minoră de 17 ani, din Slatina, județul Olt, pe locul din dreapta față și un tânăr de 19 ani, din comuna Goești, județul Dolj, pe bancheta din spate.
A fost identificat obiectul utilizat pentru amenințare. Ulterior, l-au predat polițiștilor. Era, de fapt, un pistol din plastic, din jucărie.
„În cauză, va fi întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de amenințare, iar verificările continuă, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care fapta s-a petrecut și luarea măsurilor legale care se impun”, se mai arată în comunicatul transmis de autorități.