Teo Trandafir (53 de ani), vedeta Kanal D, a demonstrat de-a lungul timpului că este o luptătoare. Nu o dată a fost pusă în situații limită, fie că vorbim despre situații legate de profesie, fie că ne amintim de problemele medicale care au dus-o literalmente pe marginea prăpastiei.
De fiecare dată, însă, vedeta tv a reușit să se replieze și a mers mai departe, parcă și cu mai multă forță.

Fix în această perioadă traversează, bunăoară, una dintre cele mai fericite momente ale anilor ei. Emisiunea pe care o prezintă la Kanal D îi oferă satisfacție profesională, iar familia ei, pe cea personală.
Este împlinită, are ce-i trebuie și nu a uitat de unde a plecat. De exemplu, acum ceva timp, Teo Trandafir povestea ce a făcut cu primul ei salariu.
Teo Trandafir și-a luat primul job în vremea studenției. Făcea comerț cu… bilete de odihnă și tratament. Vedeta TV a sărbătorit prima leafă cu o ciocolată.

“În anul 1990 am câstigat primii bani, au fost primii mei bani, din primul salariu. Țin minte ca mi-am cumpărat ciocolată în formă de Moș Crăciun, îmbracat in staniol. Am plans si am mancat-o departe de ochii lumii. Eram fericită că am câștigat primii mei bani. La acea vreme, vindeam bilete de odihnă și tratament. Înainte de asta, vândusem sticlărie, acum treceam la alt nivel. Se întampla în timpul facultății. După Revoluție, studenții la zi au avut voie să se angajeze, înainte de 89, conform legii, nu puteai să fii și angajat, și student. Primul lucru pe care l-am făcut după Revoluție a fost să mă angajez!”.
Anii au trecut, dintr-o studentă anonimă, vedeta a devenit „Doamna Teo” de la TV și, o dată cu asta, au crescut și veniturile. Chiar și așa, Teo Trandafir știe, și-și dorește să-și chivernisească venitul cât poate de eficient. Nu irosește banii, preferând să-i investească inteligent. Cele mai mari investiții pe care le-a făcut până acum au fost în casă și în educația fiicei ei.

„Am investit în casa în care locuiesc, în copilul pe care îl am și care merge la o școală privată, care nu este tocmai ieftină. Oamenii au senzația că toți banii pe care îi câștigi îți rămân. Nu își imaginează că plătești taxe uriașe la stat, ai rate, oameni cu care colaborezi și pe care trebuie să îi remunerezi.”, povestea Teo Trandafor într-un interviu acordat Revistei Viva.
”Pe măsură ce banii vin, se și duc în mod misterios. Și eu mă întreb ce am făcut cu banii, pentru că nu am mai fost într-o vacanță de ani de zile, pentru că mă gândesc la cheltuielile pe care le am, școala fiicei mele, rate, investiții în casă. Da, mă chivernisesc și eu, pentru că nu îmi plătește nimeni altcineva toate lucrurile de care, în familie, avem nevoie.”, a mai spus vedeta.