În primele zile sau chiar săptămâni de la naștere, proaspăta mămică poate trece prin depresia postpartum. Nu e un lucru deloc plăcut pentru ea.
De asemenea, poate trece de la o stare la alta într-un timp foarte scurt. Să nu uităm de momentele de melancolie care sunt frecvente în rândul lor. Femeile care aduc pe lume copii, dar care au sentimente profunde de tristețe, îngrijorare au riscul crescut de a trece prin această depresie.
În primul rând vă piere cheful de a face orice, nu mai vreți să vedeți sau să auziți pe nimeni, vreți să fiți singure în locul vostru. De multe ori, nu vreți să vă ocupați de cel mic așa cum ar trebui să o faceți, potrivit Sfatul părinților. Dorința de a îndepărta familia și apropiații este prezentă. Se poate întâmpla să faceți schimbări în obiceiuri de zi cu zi. Pierderea interesului pentru propriilor hobby-uri, sentimente de furie și iritabilitate.
Anxietatea nu va sta nici ea departe de voi și nici atacurile de panică. Veți avea impresia că orice e mai rău v-ar putea acapara. În cel mai rău caz, veți dori să vă răniți.
Mare atenție și la cei din jur. Trebuie să vă înțeleagă și să fie atenție dacă suferiți de ceva ce tocmai am spus. Nu trebuie să se presiune asupra voastră, ci mult ajutor din partea lor. Cel mai bine ar fi să discutați și cu un medic în domeniul sănătății mintale, să îi spuneți tot ceea ce simțiți.
Vi se poate recomanda mersul în mod regulat la un consilier sau să începeți să luați antidepresive. Poate dispărea și de la sine, fără să apelați la cineva. Odihniți-vă cât mai mult, nu puneți la suflet nimic. Întâlniți-vă cu familia sau prietenii, serviți ceva bun și discutați numai lucruri frumoase.