WORLD

Micul geniu: un puști de 12 ani și-a luat masterul în fizică după doar un an de studiu la Universitatea din Anvers

Micul geniu un puști de 12 ani și-a luat masterul în fizică după doar un an de studiu la Universitatea din Anvers

Un puști de 12 ani și-a luat masterul în fizică după doar un an de studiu la Universitatea din Anvers. Copilul-minune olandezo-belgian are un IQ de peste 145 şi adună cu uşurinţă titluri academice.

Laurent Simons a terminat şcoala la vârsta de 8 ani, apoi a plecat să studieze domeniul ingineriei electrice la Eindhoven, în Olanda.

Un puști de 12 ani și-a luat masterul în fizică. E pasionat și de medicină

La începutul anului, el a fost student invitat la Universitatea Ludwig Maximilian din München şi la Institutul Max Planck pentru Optică Cuantică de la centrul de cercetare Garching de lângă München, unde a participat la un proiect ştiinţific axat pe urmărirea celulelor canceroase din sânge cu ajutorul laserelor, scrie Digi24.

Laurent şi-a propus să efectueze studii în domeniul organelor artificiale, mai scrie DPA, citată de Agerpres.

Însă, înainte de a-şi continua studiile el se pregăteşte să plece în vacanţă, urmând probabil să îşi îndrepte atenţia spre medicină, la sfârşitul verii. Dar, după cum a declarat, se va mai gândi la acest lucru. „Acum mă voi juca cu prietenii şi voi călători”, a spus Laurent.

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele