Un subofiţer SPP s-a sinucis, luni, cu arma din dotare, înainte de a ieși din tură. Angajatul Serviciului de Protecţie şi Pază avea 32 de ani și fusese testat prihologic cu o lună în urmă.
”În această dimineaţă, un subofiţer al SPP s-a sinucis cu arma din dotare. Incidentul s-a produs înainte de a ieşi din tură, într-o încăpere izolată, aflată în parcarea instituţiei”, a transmis SPP.
Conform sursei citate, militarul, în vârstă de 32 ani, a trecut toate evaluările profesionale anuale, inclusiv cele psihologice în urmă cu o lună.
Subofiţerul era angajat la departamentul Transport şi a intrat în serviciu în urmă cu 6 ani.
”Cercetările în acest caz au fost preluate de procurorii militari ai Parchetului Militar de pe lângă Curtea Militară de Apel”, au mai transmis oficialii SPP.