LIFESTYLE

A fost interzis consumul de alcool pe plajă. Se întâmplă în două stațiuni iubite de români

A fost interzis consumul de alcool pe plajă. Se întâmplă în două stațiuni iubite de români
www.cruiseget.com

A fost interzis consumul de alcool pe plajă în Insulele Mallorca și Ibiza, care sunt vizitate anual de mulți turiști din toată lumea.

Acestea sunt recunoscute pentru plajele superbe, dar și pentru petrecere și distracție.

A fost interzis consumul de alcool pe plajă pentru a ține sub control comportamentul turiștilor

Acestea au decis să impună restricții în legătură cu consumul de alcool pe domeniul public. În acest fel, autoritățile vor să țină sub control comportamentele antisociale ale turiștilor care vin în aceste locații.

În patru zone preferate de petrecăreți, printre care se numără și Playa de Palma din Mallorca, vor fi aplicate interdicții în privința consumului de alcool de plaje și pe spațiul public.

Turiștii, dar și localnicii care vor consuma alcool în spațiile publice vizate riscă să primească o amendă cuprinsă între 500 și 1.500 de euro. Aceste noi reglementări vor fi puse în aplicare în zilele următoare, după publicarea acestora în Official Gazette, informează wall-street.ro.

“Decretul privind turismul responsabil” vizează anumite zone din municipalitățile Palma şi Llucmajor din Mallorca. Aici intră și stațiunea Playa de Palma, dar și Magaluf. În Ibiza, sancțiunile se vor aplica în Sant Antoni de Portmany.

Toate aceste zone menționate vor beneficia, în fiecare an, de 4 milioane de euro pentru a implementa decretul, iar banii sunt proveniți din taxe turistice.

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele