Formula pusă în aplicare de un psiholog britanic, a stabilit că a treia zi de luni a anului, în speță 15 ianuarie 2024, ar fi cea mai deprimantă zi a anului. Este botezată ”Lunea cea tristă”, sau ”Blue Monday”.
Cliff Arnall, psiholog de la Universitatea Cardiff, a lansat ideea că a treia zi de luni a anului va fi cea mai deprimantă zi din an. Botezată „Lunea cea tristă”, această zi ar combina mai mulți factori propice depresiei: în weekend temperaturile pot fi reci, se face bilanțul datoriilor acumulate în urma cadourilor de Crăciun, demotivarea la locul de muncă etc. Nimic nu pare a fi foarte încurajator.
Printr-un calcul inteligent pe baza unei ecuații, s-ar fi ajuns la această concluzie. Pentru explicație, în ecuație intră: W care se referă la „Vremea” , Dd la „datorie” (diferența de datorii acumulate în timpul sezonului de vacanță cu capacitatea de a rambursa înainte de următoarea zi de plată), T la „Timp” (vremea scursă de la Crăciun), Q (timpul scurs de la rezoluțiile noastre de Anul Nou), M (lipsa de motivație) și în final Na care ar corespunde „nevoii noastre de a acționa”, potrivit stiridinlume.ro.
În realitate, „Lunea cea tristă” sau ”Blue Monday” este înainte de toate numele unei campanii de publicitate, lansată în 2005, de canalul britanic de televiziune Sky Travel. Scopul era să încurajeze telespectatorii să își rezerve biletele de avion în cursul lunii ianuarie pentru a lupta împotriva depresiei datorită celebrului calcul al psihologului.
Se spune că psihologul Cliff Arnall ar fi fost de fapt plătit să semneze această formulă cu numele lui. Oricum ar fi, chiar dacă este o mișcare de marketing inteligentă, perioada de iarnă, și cu atât mai mult luna ianuarie, este propice depresiei sezoniere , în special din cauza lipsei de soare și de lumină naturală.