Se anunță un nou val de ger peste România, joi, 16 ianuarie. Prognoza meteo ANM a fost actualizată.
Vremea de joi, 16 ianuarie, va fi mai mult mai rece decât zilele anterioare. ANM anunță că doar în zonele de sud și de est putem vorbi despre temperaturi ceva mai ridicate. În rest, resimțim gerul.
Așadar, se anunță temperaturi maxime la nivel național situate între 7 și -2 grade. Pe timpul zilei va fi ger în zonele depresionare, iar în altele temperaturile scăzute se resimt dimineața, dar și seara.
Sunt așteptate precipitații mixte în nord-estul țării, dar și condiții de polei. În același timp, în zonele montane pot exista și ninsori. Vântul va sufla și el puternic în partea de sud-est a țării.
Cât despre temperaturile minime, acestea depășesc cu mult pragul înghețului. Mai exact, ANM precizează că termometrele vor arăta între 0 și chiar și -15 grade.
„Regimul termic diurn va fi în continuare caracterizat de valori uşor peste mediile datei în sud şi est, iar în rest va deveni normal pentru aceastã perioadã, însã dimineaţa şi noaptea pe alocuri va fi ger îndeosebi în zonele depresionare. Temperaturile maxime se vor încadra în general între -2 şi 7 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -11 şi 0 grade, mai coborâte în estul Transilvaniei, spre -15 grade.
Cerul va fi variabil, cu unele înnorãri în nord-estul ţãrii, unde izolat vor fi precipitaţii slabe mixte şi condiţii de polei. Vântul va sufla slab şi moderat, cu uşoare intensificãri în sud-est. Dimineaţa şi noaptea, pe arii restrânse va fi ceaţã asociatã cu depunere de chiciură”, arată prognoza meteo ANM modificată.
Meteo București: În Capitală, joi, 16 ianuarie, va fi frumoasă, însă rece. ANM anunță un vânt slab până la moderat și temperaturi maxime de până la 5 și chiar și 7 grade.
Spre seară, gerul lovește puternic Capitala. Termometrele vor arăta undeva pe la -5 grade și chiar și -7 grade în zonele de la periferia orașului.