Mulți oameni cunosc foarte bine faptul că nu e bine să intrăm încălțați în casă. Se consideră a fi neigienic, întrucât pantofii sunt plini de microbi.
Cel mai bine este să vă scoateți încălțămintea la intrare. V-ați putea confrunta cu probleme de care nici nu vă imaginați că există. Specialiștii avertizează constant pericolele existente.
În pandemie, multe persoane s-au obișnuit să-și dezinfecteze încălțămintea atunci când ajung acasă. Nimic mai rău. Dar chiar și așa, ea trebuie lăsată afară. Astfel nu riscați să aduceți în locuință diverse substanțe chimice sau bacterii care pot pune sănătatea în pericol, potrivit Capital.
Potrivit The Conversation, oamenii își petrec până la 90% din timp în interior, așa că întrebarea dacă e bine sau nu să poarte pantofii cu care ies pe stradă și în casă nu este una neobișnuită. Cercetările arată că, în interiorul locuințelor nu se adună doar praf și murdărie.
Circa o tremie din acestea două menționate mai sus se adună din exterior, fie prin aer, fie adusă din noi, de pe tălpile pantofilor.
Unele dintre microorganismele prezente pe încălțări și pe podele sunt agenți patogeni rezistenți la anumite medicamente.
Să nu uităm și de toxinele care pot provoca o boală nemiloasă, și anume cancerul. Este posibil prin rezidurile de pe asfalt și alte substanțe chimice foarte nocive în mediul interior.
Pot exista peste 400.000 de bacterii, poate chiar mai mult. Acest lucru poate fi destul de îngrijorător. Aici vorbim de apariția E. Coli. Este responsabilă pentru infecțiile intestinale, diaree, infecții la nivelul tractului urinar sau chiar meningită.